Rozpoczynająca ostatni tydzień roku sesja na nowojorskich giełdach przyniosła lekkie wzrosty głównych indeksów. Technologiczny Nasdaq Comp. wspiął się na najwyższy poziom w historii. Niewielkie wahania notował we wtorek dolar. Drożała ropa naftowa.
Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,06 proc. do 19 945,04 pkt., S&P 500 zwyżkował o 0,22 proc. do 2268,88 pkt., zaś Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,45 proc. do 5487,44 pkt.
Do wzrostów DJI najmocniej przyczynił się Apple, zaś Nike przewodził spadkom. Wśród spółek z S&P 500 najlepiej radził sobie sektor surowcowy, zaś traciły jedynie spółki użyteczności publicznej i telekomunikacyjne.
Dow Jones Industrial piątą sesję z rzędu utrzymuje się o mniej niż 100 pkt. od psychologicznego poziomu 20 000 pkt., a perspektywa jego przebicia przyciąga uwagę inwestorów.
Nasdaq pobił rekord z 20 grudnia o 3 pkt., choć w trakcie znajdował się wyżej, po raz pierwszy pokonując barierę 5500 pkt. Indeks DJI do ustanowionego tego samego dnia historycznego maksimum brakuje 30 pkt.
W oczekiwaniu na początek nowego roku, nastroje na rynku we wtorek poprawiły dane makroekonomiczne z USA, które okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów. Zarówno indeks cen domów S&P/Case-Shiller, jak i indeks zaufania konsumentów Conference Board przerosły szacunki analityków. Ponadto Fed z Richmond podał swój wskaźnik aktywności wytwórczej, który również był lepszy od konsensusu rynkowego.
Na rynku walutowym dolar jest stabilny do euro i nieznacznie umacnia się do jena. Kurs EUR/USD wynosi 1,045, a USD/JPY 117,4.
Na rynku surowców ropa wciąż jest handlowana po najwyższej cenie od połowy 2015 r. Inwestorzy mają nadzieję, że OPEC i inni producenci wywiążą się z podpisanych wcześniej porozumień o zmniejszeniu dostaw ropy. Wcześniej OPEC i niektóre państwa wydobywające surowiec, ale nienależące do kartelu, zgodziły się ograniczyć wydobycie o ok. 1,8 mln baryłek dziennie. Działanie pierwszego od 15 lat tego typu porozumienia ma rozpocząć się już w niedzielę, tj. 1 stycznia 2017 r.
We wtorek cena baryłki ropy Brent wynosi 56 USD, a za WTI trzeba zapłacić ok. 53,8 USD. Oba benchmarki zwyżkują o ok. 1,5 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.