Rozwiązanie Głównego Instytutu Górnictwa pod nazwą: „Sonda do automatycznego pomiaru geometrii obudowy i wyposażenia szybów” zostało wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy w kategorii prace naukowo-badawcze. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Nagrodzone rozwiązanie to nowoczesny system zapewniający automatyczny pomiar geometrii i deformacji badanych elementów szybu. Wyposażony jest w kontrolę położenia, w tym orientacji przestrzennej i stabilności, oraz w system rejestracji i analizy danych. Sonda jest opuszczana do szybu za pomocą liny nośnej urządzenia wyciągowego wzdłuż prowadzącej liny pomocniczej, zgodnie z rozwiązaniem opracowanym w GIG. Dzięki zastosowaniu obudowy przeciwwybuchowej i nowatorskiego rozwiązania autonomicznego zasilania, urządzenie może pracować w zagrożonej wybuchem, metanowej atmosferze kopalnianej.
Zgodnie z obowiązującym prawem, obudowa każdego szybu górniczego powinna zostać poddana kontroli stanu technicznego co najmniej raz na 5 lat.
Zastosowanie sondy opracowanej w GIG pozwala na zdecydowane skrócenie czasu kontroli i kosztów rewizji szybów. Szczególnie dotyczy to starych i nieuzbrojonych szybów, z uwagi na zaangażowanie znacznych środków technicznych i ryzyka dla zatrudnionych pracowników. Zastosowanie sondy GIG przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa pracy, umożliwia również zdecydowaną poprawę warunków ruchowych i ekonomicznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Podgrzewamy kotlet, czy ta wielce niegdyś szacowana instytucja aktualnie nie ma się czym pochwalić?