Sformalizowana została współpraca między Uniwersytetem Śląskim a Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Jej przedmiotem będą m.in. ochrona środowiska i rekultywacji terenów pogórniczych. Porozumienie przewiduje zakłada także udział SRK w konsultowaniu programów kształcenia oraz tematyki prac dyplomowych.
- Uniwersytet Śląski i SRK współpracują ze sobą już wiele lat. Teraz ta współpraca została sformalizowana i wydaje się, że będzie znacząco zacieśniona. Naturalnym polem współpracy jest oczywiście ochrona środowiska, rekultywacja terenów pogórniczych, sposoby usuwania i zapobiegania szkodom górniczym, gospodarka wodna. To dlatego w dyskusji jaka nawiązała się natychmiast po uroczystym złożeniu podpisów aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego – wyjaśnia Witold Jajszczok, rzecznik prasowy SRK.
Umowę podpisali (14 grudnia) w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor UŚ oraz prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA Marek Tokarz.
Współpraca obejmie realizację wspólnych projektów o zasięgu regionalnym, ponadregionalnym i międzynarodowym, a także organizację wydarzeń skierowanych do środowiska akademickiego, promowanie postaw i idei przedsiębiorczości. Studenci będą mogli liczyć na wsparcie w realizacji własnych projektów oraz korzystać z organizowanych praktyk i staży. Porozumienie przewiduje również udział SRK w konsultowaniu programów kształcenia oraz tematyki prac dyplomowych.
Współpraca pomiędzy nauką a biznesem odbywa się także w nowych, mało spenetrowanych dotąd obszarach. Coraz częściej zbieżne zaczynają być dziedziny, dotąd mniej kojarzące się z praktyką biznesową.
- Przykładem może być problematyka prawna, interpretacja przepisów i implementacja praw Unii Europejskiej, współuczestnictwo w porównywaniu różnych rozwiązań prawnych, specyfiki branżowych rozwiązań stosowanych w różnych systemach prawnych – wyjaśnia rzecznik Spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.