Minister energii Krzysztof Tchórzewski, który spotkał się w piątek z unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, poinformował, że komisarz wstępnie zaakceptowała przedstawione jej kierunki stworzenia w Polsce rynku mocy, opartego na elektrowniach węglowych.
- Dzisiaj przed południem wizytowała Polskę pani komisarz Vestager (). Przedstawiłem jej założenia i to co robimy, i także uzyskałem wstępną akceptację dla Polski (.) kierunku stworzenia rynku mocy energetycznej w Polsce opartego na węglu kamiennym - powiedział Tchórzewski podczas piątkowej akademii barbórkowej Polskiej Grupy Górniczej w Rybniku.
- Jednocześnie zapewniłem, że Polska będzie liderem, jeśli chodzi o nowoczesność i nowoczesną energetykę w węglu kamiennym; że zdecydujemy się na nowatorską budowę pierwszego w Europie bloku energetycznego, który będzie oparty na tzw. technologiach czystego węgla - dodał szef resortu energii.
Wyjaśnił, że chodzi o zastosowanie formuły zgazowania węgla; uzyskany z tego surowca gaz będzie wykorzystany do produkcji energii. Taka elektrownia - jak mówił Tchórzewski - może kosztować do 50 proc. więcej niż zwykła elektrownia węglowa, jednak resort jest zdecydowany na realizację tego przedsięwzięcia.
- Zdecydowaliśmy się na to, że Polska pójdzie w ten prekursorski pilotaż. Chcemy pokazać, że jako Polska chcemy iść w kierunku czystego powietrza, chcemy spełnić wymogi klimatyczne, ale jednocześnie chcemy pokazać, że spełnimy te wymogi klimatyczne korzystając z polskiego węgla. Czeka nas droga wzajemnego dopasowania, ale w tej drodze już jest wyraźne światło sukcesu - podkreślił Tchórzewski, wskazując, że sukces na tej drodze może pokazać, że nie mieli racji ci, którzy likwidowali energetykę opartą na węglu.
Wstępna akceptacja komisarz dla przedstawionych jej założeń - mówił minister - została przekazana mimo antywęglowego nastawienia niektórych środowisk w UE. Tchórzewski przypomniał, że właśnie komisarz Vestager była osobą, z którą strona Polska z sukcesem negocjowała notyfikację programu pomocowego dla górnictwa węgla kamiennego.
Mówiąc o inwestycjach w sektorze energetycznym minister poinformował, że 19 grudnia zostanie ogłoszony przetarg na budowę nowej elektrowni węglowej w Ostrołęce, gdzie powstanie nowy blok energetyczny o mocy prawie tysiąca megawatów, co zapewni zużycie ok. 3 mln ton węgla rocznie. Nowy blok ma należeć do najnowocześniejszych obecnie jednostek opartych na węglu.
Tchórzewski podkreślił, że celem rządu Beaty Szydło, realizowanym poprzez programy restrukturyzacji i rozwoju górnictwa i energetyki, jest zapewnienie Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego, z wykorzystaniem węgla jako podstawowego surowca.
- Nie chcemy w Polsce zamknąć górnictwa węgla kamiennego. Górnictwo od lat jest ostoją, podporą całej społeczności śląskiej i chcemy, żeby korzystając z tego co jest dobre, modyfikując, restrukturyzując, iść w takim kierunku, byśmy byli w tej dziedzinie państwem nowoczesnym - powiedział Tchórzewski.
Odnosząc się do problemów restrukturyzacji górnictwa, w ramach której powołano Polską Grupę Górniczą, Tchórzewski przypomniał, że było to możliwe m.in. dzięki zrozumieniu strony społecznej, która zgodziła się na zawieszenie wypłaty tzw. czternastej pensji, co da w okresie zawieszenia tego świadczenia ok. 2 mld zł oszczędności. Kolejne ponad 2 mld zł inwestują w PGG polskie grupy energetyczne; minister podkreślił, że są to środki zainwestowane w PGG, a nie ofiarowane górnictwu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Cwhiluk teraz to by trzy miliardy chciał dla jednego zakładu...śmieszne
Zwiazkowe judasze chciały sie dogadywac z pania Ewa kopacz, gotów byli górników sprzedac byleby swoje firemki utrzymac.
Obecnie górnicy mają sie sto razy lepiej niz stoczniowcy, na pewno maja znacznie lepsza ochronę od rządu
Najważnejsze ze udało sie zamknąć temat i JSW w końcu może stanąć na nogi
Krupinski nierentowny był i to jest fakt, decyzje podjeło walne zgromadzenie akcjonariuszy ktorym nie kalkulowało sie utrzymywac trupa, koniec piesni
Niewierzcie PiSiorom, bo lawirują i kręcą. Dali 500, a teraz zaczynają powoli odbierać. W tej chwili odbywa się pranie mózgów przez władzę przy milczącym poparciu purpuratów chojnie wspieranych ofiarami. Ludzie nie rzucajcie na tacę, brońmy się przed podwyżkami. Kościół się wyżywi,co widać po większości biskupów!
A to co P.O. zamknie my otworzymy na nowo Krupinski Makoszowy Znajdziemy inwestora dla Makoszów Makoszowy możecie fedrować do 2018 ale tylko do końca 2016 Żaden górnik nie straci pracy - co jest prawdą?
A pan minister bedzie liderem na skalę światową w zamykaniu rentowych kopalń "Kopalnie Krupiński"