Takiej lekcji w historii polskiej edukacji nie było. W labiryncie wiedzy o wodzie (przygotowanym przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach, zagłębiowskie samorządy i przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach) nikt nie zabłądził. Uczniowie, dzieci i młodzież zagłębiowskich szkół, którzy przeszli przezeń, nie żałują. Wiedzą o wodzie z pewnością więcej od tych, którzy nie przeszli przez labirynt wiedzy.
Labirynt utworzono w hali wystawowej Targów Silesia w Sosnowcu. 26 i 27 października to dni targów branży wodociągowej HydroSilesia 2016. Na powierzchni 620 m kw. utworzono strefę edukacyjną, można powiedzieć: hydroedukacyjną dla tych, którzy chcieliby się wiedzieć co się dzieje z wodą nim znajdzie się w kranie.
- Idąc labiryntem, pokonanie drogi trwa ok. godziny, obejrzeć można drogę jaką pokonuje woda z jeziora i rzek, aby stać się zdatną do picia. Zaczynamy od akwarium z drapieżnymi rybami z gospodarstwa w Goczałkowicach. To pierwsi czyściciele naszej wody. Potem prezentujemy ruchomą kolumnę filtracyjną, gdzie przejrzyście zademonstrowany jest proces zamieniania wody brudnej na wodę do picia. Mamy makiety oczyszczalni, spacery wirtualne, quizy, filmy oraz mnóstwo innych ciekawych do zwiedzenia atrakcji - relacjonuje Piotr Biernat, rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.
W labiryncie wiedzy o wodzie na dwa dni zadomowili się specjaliści z laboratorium GPW, najnowocześniejszego w Polsce centrum badania jakości wody pitnej. Przypomnijmy, że działa ono od roku. W tym czasie wykonano w nim 134 tys. różnych badań wody.
Atrakcyjną lekcję stworzono na wzór tych z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Zapisało się nań ponad tysiąc uczniów. Na koniec przypomnijmy, że GPW zaopatruje w wodę pitną codziennie ok. 3,5 mln mieszkańców 66 gmin województwa śląskiego oraz 3 gmin województwa małopolskiego. Sieć magistralna GPW ma długość ponad 900 km, o średnicy od 1,8 do 2 m.
W galerii: lekcja o wodzie bez tajemnic. Sosnowiec, 26 października 2016 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl.)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.