- Orły z kopalni Kazimierz Juliusz są według mnie wyjątkowe, tak ze względu na formę jak i treści, które propagują. Zarówno jako miłośnicy historii przemysłu oraz Polacy powinniśmy je zabezpieczyć i wyeksponować w innym miejscu - uważa Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. O sprawie orłów z ostatniej koplani węgla kamiennego w Sosnowcu piszemy od ubiegłego tygodnia.
- Jest to niewątpliwy przejaw uczuć patriotycznych naszych dziadków, jak i przejaw ich zdolności artystycznych. Niewiele mamy takich artefaktów zagłębiowskich. Znamy i chwalimy sztukę Grupy Janowskiej ze Śląska, malarstwo np. Ociepki, a nie doceniamy wyrazu artystycznego Zagłębiaków, który możemy podziwiać właśnie w formie tych orłów - zauważa dyrektor Rybak, który zauważa, że w muzeach zabezpiecza sę maszyny, wózki czy inne elementy wyposażenia technicznego ale nie zwraca się jednak uwagi na inne elementy wystroju podziemnych chodników może z wyjątkiem figur św. Barbary.
- Operacja techniczna na pewno będzie trudna nie mniej jednak warta wydanych pieniędzy. Jestem za zachowaniem tych zabytków jako muzealnik, syn, wnuk i prawnuk górników tej kopalni oraz jako Polak. Ze strony Muzeum oferuję pomoc merytoryczną oraz możliwość ewentualnego wyeksponowania tych zabytków - stwierdza dyrektor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.