"Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki" to hasło Europejskich Dni Dziedzictwa 2016. Zaprasza na nie także Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w dniach 10-11 września w godzinach 9.00-20.00. Europejskie Dni w Polsce to ponad tysiąc imprez.
Co i gdzie można z tej okazji zobaczyć? Na III poziomie zabytkowej kopalni soli (dł. 1,5 km) i w Zamku Żupnym w Wieliczce. To miejsca gdzie można podążać śladami dawnych górników, prześledzić geniusz myśli technicznej i górniczej, ale także wspomnieć postać genialnego kompozytora Fryderyka Chopina, o którego wizycie w kopalni przypomina pomnik. Czasami tajemnicze podziemia tchną Sacrum świętych patronów górniczych i kaplic - bowiem w Muzeum w kopalni znajduje się najmłodsza z nich - kaplica św. Jana Pawła II.
Sacrum unosi się także w Zamku Żupnym. A to za sprawą wystawy "PAX ET BONUM - zakony franciszkańskie w Polsce".
Ekspozycja została przygotowana z okazji Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka. Składa się z dwóch części: we wnętrzach zamkowych można oglądać skarby zakonów, a na dziedzińcach - współczesne fotografie ukazujące codzienne życie w klasztorach. O godz. 11.00 i 14.00 po wystawie oprowadzi autor.
Dla dzieci przygotowano natomiast "Małe arcydzieła sztuki w wielickim zamku" (10.00-16.00). Ponadto w programie projekcja filmu "Muzeum utracone" (12.00, 15.00).
Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. To największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków.
W Polsce organizatorzy i koordynatorzy EDD proponują ponad 1000 imprez. Z możliwości uczestniczenia w tej największej imprezie kulturalnej Europy korzysta kilkaset tysięcy Polaków.
Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Nad wszystkimi dotychczasowymi edycjami EDD honorowy patronat sprawował minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Szczegółowe informacje dotyczące organizowanych na terenie całej Polski imprez w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 zawarto w kalendarium na stronie programu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Czy piwo może mieć związek z Kulturą? Jest (albo było) takie: Piwo z Januszem w czapce z pióropuszem. Browar bodajże w Tychach takiego piwa nawarzył, na cześć Magistra Sztuki, który ukończył był Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, a który wczoraj otrzymał z rąk Ministra Kultury złoty medal zasługi za zasługi dla Kultury. Byłoby może jeszcze większe uhonorowanie tych zasług, gdyby Pan Minister sypnął łaskawie groszem w celu wznowienia pozycji " Z Kabaretu do Sejmu i z powrotem". To by podniosło kulturę górnika, który po szychcie, przy piwku i nad książką... A gdzie Sztuka? Na pewno każdemu górnikowi nie brakuje solidnej sztuki mięsa na obiad, a u boku każdego z nich kręci się tyle Sztuk Pięknych, że aż głowa boli. Jeszcze chyba tylko do szczęścia brakuje, żeby się węgiel sprzedawał lepiej. Ale węgiel nie tylko można spalać pod kotłem, można z niego tyle potrzebnych rzeczy otrzymać, ale o tym to najlepiej Instytut z Gliwic może powiedzieć. No i to tyle o kulturze po szychcie.