Tatry cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wakacyjnych turystów - wynika z danych Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). Choć nie ma jeszcze pełnych danych już wiadomo, że tegoroczna wakacyjna frekwencja w Tatrach zbliża się do rekordowej z ub. roku. TPN szacuje liczbę wejść w Tatry na podstawie sprzedanych biletów wstępów.
Ubiegłoroczne wakacje pod względem frekwencji turystycznej należały do rekordowych. Wówczas najwyższe polskie góry odwiedziło ponad 1 mln 200 tys. turystów.
Pełne dane o frekwencji za lipiec bieżącego roku pokazują, że wakacyjnych turystów w Tatrach było mniej niż w roku 2015, ale więcej niż w latach 2011 - 2014. W zeszłym roku w lipcu w Tatry polskie weszło ok. 655 tys. turystów, natomiast w analogicznym okresie bieżącego roku było tu 599 tyś. Osób.
- Biorąc pod uwagę warunki pogodowe należy powiedzieć, że Tatry cieszą się stale dużą popularnością. Miesiące wakacyjne były w Tatrach bardzo pogodne, stąd taka duża liczba turystów - ocenił dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.
Największa frekwencja turystyczna w Tatrach była - jak co roku - w przedłużony sierpniowy weekend, w okolicach święta Maryjnego. Wówczas pomiędzy 12 a 15 sierpnia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego weszło ponad 140 tys. turystów - wynika z danych TPN.
Tylko jednego dnia - 12 sierpnia na teren Tatr weszło ponad 32 tys. turystów, ale - jak zauważa dyrektor TPN - nie jest to dzienny rekord frekwencji, bo w 2011 r. 14 sierpnia w Tatry weszło blisko 40 tys. osób.
Największą popularnością niezmiennie cieszy się Morskie Oko, Kasprowy Wierch i Dolina Kościeliska. Zdaniem Zaborowskiego, tak duża liczba turystów w górach nie będzie szkodliwa dla przyrody, o ile turyści będą stosować się do zasad określonych przez Tatrzański Park Narodowy.
- Turyści przede wszystkim mogą wędrować tylko wyznaczonymi szlakami. Karygodne jest pozostawianie śmieci i dokarmianie dzikich zwierząt.
Co roku najwyższe polskie góry odwiedza około 3 mln turystów, a największą popularnością Tatry cieszą się właśnie podczas wakacji. Do dyspozycji odwiedzających Tatrzański Park Narodowy jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności: od bardzo łatwych po bardzo trudne i wyposażone w urządzenia asekuracyjne takie jak łańcuchy, klamry i drabinki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.