Wieliczka i kopalnia Guido to sztandarowe przykłady górniczych muzeów. Okazuje się jednak, że nie trzeba jechać na południe Polski żeby poznać choć w części fach górnika pracującego pod ziemią. Taką szansę stwarza Górnicza Wioska, która funkcjonuje w miejscowości Piła Młyn koło Gostycyna na południowym skraju Borów Tucholskich. To tam przez blisko 90 lat działały podziemne kopalnia węgla brunatnego. Dzięki staraniom lokalnej społeczności stały się one atrakcją turystyczną.
Wydobywanie węgla przez mieszkańców Piły Młyn rozpoczęło się w połowie XIX w. W 1892 r. założono pierwszą kopalnię o nazwie Buko. W kolejnych latach powstały następne zakłady górnicze. Działały do 1939 r. Po II wojnie światowej próbowano je reaktywować, niestety bez efektu.
Górnicza Wioska to inicjatywa Stowarzyszenia Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą BUKO. W 2008 r. mieszkańcy wsi Piła w gminie Gostycyn postanowili się zorganizować i wspólnymi siłami wypromować własną miejscowość. Punktem wyjścia była wyjątkowo ciekawa historia miejscowości. Okazało się, że w archiwach polskich i niemieckich jest sporo dokumentów dotyczących tych unikatowych dla Polski północnej miejsc. We współpracy z naukowcami mieszkańcy przeprowadzili pierwsze badania archeologiczne najlepiej zachowanej części kopalni Montania. Badania te prowadzone są co roku, a zgromadzone w ten sposób informacje są wykorzystywane do rekonstrukcji kopalni. W ramach swej działalności i w oparciu o zgromadzone dane historyczne i archiwalne, Stowarzyszenie utworzyło wieś tematyczną Górnicza Wioska. Podkreśla się, że jest to jedyne takie miejsce w kraju.
W wiosce można dowiedzieć się jakimi jakimi metodami wydobywano węgiel w "wieku pary". Ponadto można wziąć udział w weselu sztygara, w czasie którego można wcielić się w rolę gości weselnych. W czasie rekonstrukcji można poznać zwyczaje z lat 30. minionego wieku. Można też wcielić się w role odkrywcy i w czasie gry terenowej poszukać skarbu górnika Wilhelma Krugera.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.