W czerwcu 2016 r. zakończyła się realizacja projektu o akronimie COGAR - Podziemne zgazowanie węgla w czynnej kopalni i obszarach o wysokim ryzyku (Underground Coal Gasification in operating mine and areas of high vulnerability), którego koordynatorem był Główny Instytut Górnictwa.
Prace w tym projekcie dotyczyły przede wszystkim oszacowania ryzyka związanego z podziemnym zgazowaniem węgla (PZW) w warunkach czynnej kopalni. Wieloletnie badania prowadzone przez Główny Instytut Górnictwa dowiodły, że PZW może być realną alternatywą w stosunku do konwencjonalnych systemów eksploatacji węgla. Prowadzone badania wykazy również, że wdrożenie tej technologii powinno być poprzedzone szczegółowymi analizami, dotyczącym oddziaływania tego procesu na górotwór otaczający zgazowywany pokład węgla oraz środowisko.
- Prace w tym projekcie skupiały się przede wszystkim na oszacowaniu ryzyka podziemnego zgazowania węgla w warunkach czynnej kopalni - mówi dr inż. Sylwester Rajwa. - W związku z tym wykonaliśmy szereg pomiarów podziemnych oraz laboratoryjnych, które były na bieżąco analizowane. Warto podkreślić, że nie były to kolejne, nowe próby, ale bazowaliśmy na zgazowaniu prowadzonym w ramach projektu badawczego pt.: "Zaawansowane technologie pozyskiwania energii". Zbadaliśmy najważniejsze aspekty wiążące się z PZW i jego wpływem na podziemną infrastrukturę (np. istniejące wyrobiska górnicze) oraz górotwór (np. spękania, zmiany parametrów wytrzymałościowych, zanieczyszczenie wód podziemnych). Bez wątpienia wyniki projektu będą uwzględniane w przyszłości przy projektowaniu przemysłowego zastosowania PZW.
W rezultacie projektu opracowano rekomendacje dotyczące stosowania PZW w czynnej kopalni i na terenach o dużej wrażliwości ekologicznej, a także stworzono nową metodę oceny ryzyka. Partnerami projektu poza GIG byli: Katowicki Holding Węglowy SA, Instytut AITEMIN (Hiszpania), Instytut Ineris (Francja), Subterra Ingenieria (Hiszpania), Politechnika w Koszycach (Słowacja) oraz Uniwersytet Nottingham (Wielka Brytania).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.