W czerwcu 2016 r. w Śląskim Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa w ramach działalności Pozarządowej Międzynarodowej Sieci Naukowej - Centrum Radonowe odbywały się pomiary porównawcze pasywnych i aktywnych metod pomiaru stężenia radonu i produktów jego rozpadu.
W komorze radonowej eksponowane były detektory i urządzenia pomiarowe z 14 polskich i niemieckich instytucji. Należały do nich: - Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska, Instytut Nauk Geologicznych;
- Uniwersytet Śląski: Instytut Fizyki; - Uniwersytet Łódzki: Wydział Nauk Geograficznych, Katedra Meteorologii i Klimatologii; - Instytut Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Laboratorium Ekspertyz Radiometrycznych; - Instytut Medycyny Pracy w Łodzi, Zakład Ochrony Radiologicznej;
- Instytut Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie; - Uniwersytet Medyczny w Białymstoku: Zakład Biofizyki; - Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie; - Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie; - Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej; - Politechnika Łódzka, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej;
- Politechnika Wrocławska, Instytut Górnictwa; - Bundesamt für Strahlenschutz, Berlin, Niemcy; - Główny Instytut Górnictwa, Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej.
Na podstawie rezultatów uzyskanych przez poszczególnych uczestników opracowany będzie "Raport z pomiarów porównawczych", zawierający ocenę wyników poszczególnych instytucji, przeprowadzoną zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, dotyczącymi badania biegłości według właściwych norm ISO.
Porównania międzylaboratoryjne (ILC - Interlaboratory Comparisons) są jednym z najistotniejszych instrumentów kontroli miarodajności wyników badań. Polegają na wykonaniu i ocenie badań lub wzorcowań tego samego lub podobnych obiektów badań zgodnie z uprzednio określonymi warunkami. Daje to przede wszystkim możliwość porównania własnych wyników badań z rezultatami uzyskanymi przez inne laboratoria oraz wykrycie błędów w metodzie badania i przeprowadzenia działań korygujących. Pozwala też na sterowanie jakością badań i rozwijanie wiedzy na temat stosowanych metod. Badania takie w niezależny sposób potwierdzają także kompetencje laboratorium oraz biegłość personelu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.