Akcja honorowego krwiodawstwa zainspirowana Światowymi Dniami Młodzieży współorganizowana przez Solidarność Kopalni Soli Wieliczka udała się. 82 krwiodawców oddało 37 litrów krwi. Wśród dawców nie brakowało górników.
21 lipca kolejka chętnych ustawiła się przed Młynem Solnym (siedziba uzdrowiska kopalni) na długo przed 10:00. Przyszli wieliczanie, pracownicy kopalni z rodzinami, przyjechali mieszkańcy Krakowa i okolic.
Wśród dzielących się krwią było 37 pracowników wielickiej kopalni.
- Krew oddaję od dłuższego czasu, by to uczynić i tym razem nie wahałem się ani chwili. Przy okazji Światowych Dni Młodzieży taka fajna akcja została zorganizowana. Zachęcam, to nie boli, a z czasem jest bardzo ok. Można w ten sposób bardzo pomóc innym osobom - apeluje Filip Jarek, górnik z Wieliczki.
Górnicy z kopalni cynku i ołowiu w Bukownie k. Olkusza do Wieliczki przybyli kilkunastoosobową grupą. Uczestnictwo w akcji zapowiadali zresztą już kilka tygodni wcześniej. Z dumą opowiadali o swoim Klubie Honorowych Dawców Krwi PCK, który liczy 80 członków.
82 krwiodawców podczas jednej zbiórki to duża liczba - cieszą się organizatorzy Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i MK NSZZ Solidarność Kopalni Soli Wieliczka. Akcję wsparła Kopalnia Soli Wieliczka prezentami: każdy z krwiodawców otrzymał darmowy bilet upoważniający do przemierzenia tzw. trasy górniczej.
Z pewnością taka akcja zostanie powtórzona. Krwi oddanej dla potrzebujących nigdy nie za wiele. Przy okazji: czy wiesz, dlaczego warto zostać krwiodawcą?
"Decyzja o oddaniu krwi, staniu się krwiodawcą, to początek drogi do zyskania ogromnej satysfakcji, wypływającej ze wiadomości, że być może Twoja krew uratuje życie innego człowieka. To również sposób na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa własnego i spokoju o bezpieczeństwo zdrowia i życia osób Ci najbliższych. Już po pierwszej donacji poznasz grupę swojej krwi, która zostanie wpisana do legitymacji Honorowego Dawcy Krwi - może przydać Ci się to w przyszłości - nawet wielokrotnie. Jako krwiodawca masz zapewnioną bieżącą kontrolę stanu swojego zdrowia - ogólne badanie lekarskie i systematycznie aktualizowane wyniki badań laboratoryjnych. Komu pomagasz? Wszystkim chorym, potrzebującym krwi oraz samemu sobie. Kiedyś też możesz jej potrzebować...: - wyjaśnia Polski Czerwony Krzyż. Pamiętaj, że by przeprowadzić niektóre operacje, potrzeba i 20 l krwi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.