"Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach" oraz "W kręgu kultury i przemysłu. Studia z dziejów Zabrza w XX wieku" to dwie najnowsze publikacje poświęcone rozwojowi przemysłu na Górnym Śląsku. Zostaną one szeroko przedstawione w czasie spotkania, które odbędzie się w najbliższy czwartek (23 czerwca) o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.
"Przemysł Górnego Śląska na dawnej fotografii (do 1945 r.) ze zbiorów Muzeum w Gliwicach" autorstwa kierownika Działu Historii Muzeum w Gliwicach Damiana Recława, to ekskluzywny katalog z ponad 200 fotografiami przemysłowymi, które przypominają o świetności przemysłu ciężkiego na Górnym Śląsku w okresie jego największego rozwoju. Większość fotografii została wykonana przez znanego górnośląskiego fotografa Maxa Steckla w okresie od ok. 1910-1920 r., ale znajdują się tutaj także fotografie wcześniejsze, w tym pochodzące z XIX w. a także z lat 20.-30 XX w. Oprócz części katalogowej publikacja zawiera obszerne eseje prezentujące ogólny rozwój różnych gałęzi przemysłu na Górnym Śląsku w okresie 1871-1945. Tom pierwszy został poświęcony górnictwu.
"W kręgu kultury i przemysłu. Studia z dziejów Zabrza w XX wieku" pod redakcją Zbigniewa Gołasza z katowickiego IPN to to efekt dwóch konferencji, jakie odbyły się przy współpracy Oddziału IPN w Katowicach oraz Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Znajduje się tam szereg referatów prezentujących najnowszy stan badań na temat historii przemysłu w Zabrzu.
W spotkaniu wezmą udział autorzy obu tomów.
Spotkanie jest również okazją do zobaczenia wystawy fotograficznej "W krainie wież szybowych i hałd. Kopalnie Górnego Śląska w obiektywie Grupy Fotograficznej Karbon", która eksponowana jest w Przystanku Historia do 30 czerwca 2016 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.