Do 8 lipca potrwa rekrutacja na studia stacjonarne I stopnia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 13 lipca skończy się rekrutacja skierowana do kandydatów na studia niestacjonarne I stopnia. Dla kandydatów na studia stacjonarne II stopnia termin upłynie 12 września, a na niestacjonarne 15 września. Informujemy o najważniejszych kwestiach związanych z kierunkami dotyczącymi przemysłu wydobywczego w jednej z największych uczelni technicznych w Polsce.
W strukturze Akademii działają 4 wydziały związane z górnictwem: Wydział Górnictwa i Geoinżynierii (WGG), Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska (WGOŚ), Wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska (WGGIŚ) oraz Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu (WWNG).
W WGG można podjąć studia na 4 kierunkach, m.in. Górnictwie i Geologii. Na tym kierunku limit miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia to 120, a na studiach II stopnia wynosi 30, a także 60 miejsc na studiach niestacjonarnych zarówno I jak II stopnia.
Z kolei WGGOŚ proponuje 7 kierunków m.in. Geofizykę z limitem 60 miejsc na studiach I stopnia i 15 miejscach na studiach II stopnia. Poza tym jest Górnictwo i Geologia dysponujący aż 300 miejscami na studiach I stopnia i 15 miejsc na studiach II stopnia oraz 90 miejsc na studiach niestacjonarnych wyłącznie I stopnia. Inny ciekawy kierunek to Inżynieria Środowiska zawierająca 120 miejsc jedynie na studiach stacjonarnych I stopnia.
WGGIŚ oferuje 2 kierunki o łącznej liczbie 570 miejsc. Pierwszy to Inżynieria Środowiska na której studenci mogą zapełnić 180 miejsc wyłącznie na studiach stacjonarnych I stopnia, zaś na studiach niestacjonarnych odpowiednio 120 miejsc (I stopień) i 90 miejsc (II stopień). Drugim kierunkiem jest Geodezja i Kartografia z limitem 115 miejsc studiów stacjonarnych I stopnia, a także 180 miejsc na studiach niestacjonarnych I i II stopnia.
Wybór 2 kierunków umożliwia również WWNG. Pierwszym jest Górnictwo i Geologia oferująca po 120 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia oraz 60 miejsc na studiach II stopnia w tym samym trybie. Kolejny kierunkiem jest Inżynieria Naftowa i Gazownicza z 120 miejscami na studiach stacjonarnych tylko I stopnia oraz 90 miejscami na studiach niestacjonarnych I i II stopnia.
- Wydział Wiertnictwa, Nafty i Gazu planuje rozszerzyć specjalności na tym kierunku o geoinżynierię. W tym momencie trwa procedura składaniu wniosku o grant POWER (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój), w ramach którego mogłaby w nowym roku akademickim powstać taka specjalizacja. Natomiast Wydział Górnictwa i Geoinżynierii zorganizował kilka tygodni temu branżowe targi pracy, które zaowocowały nowymi kontaktami z firmami z branży górnictwa. Władze wydziału planują w nowym roku akademickimi rozwijać tę współpracę. Najczęściej korzystają na tym studenci, którzy mogą odbywać staże i praktyki w nowych firmach - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni.
AGH to jedna z największych uczelni technicznych w Polsce posiadająca 97 lat tradycji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.