Wynalazek specjalistów Głównego Instytutu Górnictwa "Optoelektroniczny system do zdalnego pomiaru wysokich temperatur w reaktorze podziemnego zgazowania węgla" zdobył medal Stowarzyszenia Wynalazców i Producentów Francuskich (AIFF) podczas 104. Międzynarodowego Salonu Wynalazczości Concours Lepine 2016 w Paryżu.
Urządzenie to umożliwia zdalne prowadzenie pomiarów temperatury oraz przesyłanie optycznych sygnałów pomiarowych na duże odległości i zostało zastosowane do pomiaru temperatury w powierzchniowym oraz podziemnym reaktorze zgazowania węgla.
Prowadzenie procesu podziemnego zgazowania węgla z kontrolą warunków temperaturowych panujących w reaktorze pozwala na pozyskanie pożądanych produktów reakcji chemicznych dla zastosowań w przemyśle energetycznym lub chemicznym. Rozwój systemów kontrolno-pomiarowych jest bardzo ważną kwestią dla rozwoju nowoczesnego górnictwa oraz wydajnego pozyskiwania i wykorzystywania energii ze złóż węgla.
Rozwiązanie opracowane w Głównym Instytucie Górnictwa może być wykorzystywane nie tylko w przemyśle wydobywczym, ale wszędzie tam, gdzie konieczna jest ciągła zdalna kontrola wysokich temperatur, zwłaszcza w trudnych warunkach pomiarowych, np. w przetwórstwie metali.
System wykonany jest zgodnie z dyrektywą ATEX i spełnia wymogi bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Wynalazek został nagrodzony również złotym medalem z wyróżnieniem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2015, nagrodą specjalną Targów INNOVA BARCELONA 2015 oraz wyróżnieniem w konkursie Górniczy Sukces Roku 2016.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.