Główny Instytut Górnictwa oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zawarły 9 bm. umowę o współpracy. Zakłada ona m.in. wypracowanie systemowych rozwiązań techniczno-organizacyjnych w walce z niską emisją, wdrażanie systemowych rozwiązań dotyczących gospodarki wodno-ściekowej z uwzględnieniem wód opadowych na terenach zdegradowanych, a także zintensyfikowanie działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej sektora komunalnego i rozwoju energetyki odnawialnej.
- Beneficjentami tego, co uda nam się stworzyć będą zarówno podmioty gospodarcze, samorządy jak i organizacje samorządowe. Z tego właśnie powodu nasze porozumienie jest tak ważne - podkreślił Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach, przypominając, że Fundusz w ciągu ponad dwudziestu lat swej działalności wsparł już inwestycje ekologiczne w województwie śląskim kwotą sięgającą 6 mld zł.
Stanisława Prusek, naczelny dyrektor GIG, zaznaczył, że istotnym elementem działań na rzecz zmniejszenia wpływu przemysłu na środowisko będzie stały jego monitoring, prowadzony za pomocą najnowszych rozwiązań informatycznych.
- Problematyka ochrony środowiska jest niezmiennie istotnym elementem wpływającym na poziom życia mieszkańców oraz atrakcyjność regionu. Jesteśmy przekonani, że w oparciu o wieloletnie doświadczenie WFOŚiGW oraz potencjał badawczy i kompetencje GIG wypracujemy modelowe rozwiązania w tym zakresie - zapewnił Stanisław Prusek.
W uroczystości uczestniczyli także: Henryk Mercik - członek zarządu województwa śląskiego oraz Jan Bondaruk - zastępca naczelnego dyrektora GIG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.