W dniach 19-21 kwietnia 2016 r. w Głównym Instytucie Górnictwa odbyło się spotkanie koordynacyjne projektu: "Długoterminowa ocena stabilności i monitoring zatopionych szybów" (akronim STAMS). Celem projektu jest opracowanie nowych rozwiązań technicznych, które pozwolą jednoznacznie określić stan techniczny obudowy szybowej na odcinkach zatopionych. Dzięki temu można będzie podjąć odpowiednie działania w celu uniknięcia utraty stateczności szybu w związku z uszkodzeniem tego odcinka obudowy.
Istniejące obecnie rozwiązania w zakresie badania obudowy z uwagi na niekorzystne warunki występujące w szybach zatopionych miały znacznie ograniczone zastosowanie. W rezultacie obecnie w Polsce, jak również na świecie nie prowadzi się badań obudowy szybowej na odcinkach zatopionych. W Polsce występuje wiele szybów częściowo lub całkowicie zatopionych zlokalizowanych na terenach zurbanizowanych, a utrata ich stateczności może mieć poważne konsekwencje, np. zatopienie sąsiadujących szybów czy wystąpienie zapadlisk na powierzchni.
Projektowane urządzenie inspekcyjne do badań zatopionych odcinków szybów ma współpracować z modułami ultradźwiękowymi oraz urządzeniem umożliwiającym instalację w szybie czujników kontrolnych. Takie kompleksowe rozwiązanie pozwoli na okresową lub/i ciągłą kontrolę stanu technicznego szybu w długim okresie. Wyniki projektu możliwe będą do zastosowania również poza Europą, w krajach, w których prowadzona była lub jest eksploatacja kopalin z wykorzystaniem szybów (Chiny, Indie).
Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Badawczego Węgla i Stali i potrwa do 2018 r. Partnerami projektu są: Główny Instytut Górnictwa, Kompania Węglowa SA, Spółka Restrukturyzacji Kopalń SA, DMT z Niemiec, Hulleras del Norte HUNOSA oraz University Carlos III of Madrid z Hiszpanii, Coal Authority z Wielkiej Brytanii oraz francuskie instytuty ARMINES i INERIS, który jest koordynatorem projektu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.