Podpisanie porozumienia (dzięki któremu możliwe stało się powołanie do życia Polskiej Grupy Górniczej - red.) to ogromny sukces rządu, ale i przedstawicieli związków zawodowych - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, w komentarzu dla Trybuny Górniczej i portalu górniczego nettg.pl:
Przypomnijmy, że na koniec lutego bieżącego roku ogólne zobowiązania i rezerwy kompanii węglowej, które odziedziczyliśmy po rządach Platformy Obywatelskiej, wyniosły prawie osiem i pół miliarda złotych. To bardzo duża kwota, nawet w odniesieniu do budżetu państwa. Kompania Węglowa zastawiła cały swój majątek. Sytuacja wyglądała bardzo groźnie. Nie boję się powiedzieć, że przedsiębiorstwo, przez nieodpowiedzialne zarządzanie, stanęło na skraju bankructwa.
Przypomnę tylko, że ustawę o funkcjonowaniu węgla kamiennego w Polsce rząd Prawa i Sprawiedliwości uchwalił już nieco ponad miesiąc po objęciu rządów. To pokazuje, jak ważna jest dla nas ta gałąź przemysłu. Węgiel kamienny, a mówiąc szerzej górnictwo, jest i nadal będzie dla nas sprawą priorytetową. Musimy wykorzystać potencjał, którym dysponujemy. Dzisiaj nastał czas czynów, a nie słów. W ciągu pół roku został przygotowany pakiet socjalny dla tych pracowników, którzy dobrowolnie zechcą odejść z górnictwa, przeprowadzone zostały negocjacje z Komisją Europejską, utworzono model funkcjonowania Polskiej Grupy Górniczej i pozyskano dla niej inwestorów, deklarujących wkład w wysokości półtorej miliarda złotych. We wtorek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim dokonano uroczystego podpisania porozumienia przez trzydziestu siedmiu sygnatariuszy.
Jestem głęboko przekonany o tym, że jego podpisanie było krokiem milowym na drodze do uratowania górnictwa. Bieżące wypłaty dla górników są zagwarantowane, tak, jak ich miejsca pracy. Polska Grupa Górnicza zostanie dokapitalizowana, a to z kolei pozwoli na powstrzymanie zapaści ekonomicznej w regionie. Musimy bowiem pamiętać, że w KW oraz kooperujących z nią firmach pracuje ponad 130 tysięcy osób. Rząd Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego w górnictwie widział jedynie problemy, których rozwiązanie przerastało ich możliwości. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd pani premier Beaty Szydło w górnictwie widzi potencjał i szansę dla Polski. Dlatego cieszy mnie, że po raz kolejny możemy powiedzieć: dotrzymaliśmy danego słowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bardzo mądrze powiedziane, panie Jarosławie. Przynajmniej robicie cokolwiek żeby uratować górnictwo. Nie da się wygrać, jeśli nie podejmuje się walki!!! Pozdrawiam.
Nie bedac sympatykiem poprzedniego zarzadu (PO-PSL), skladajac deklaracje nt przyszlosci śląskiego pw bylbym znacznie ostrożniejszym optymistą panie wojewodo.