W dniu 7.04.2016 r. gościła w Głównym Instytucie Górnictwa delegacja chińska z udziałem przedstawicieli China Coal Technology & Engineering Group (CCTEG), której przewodniczył prezes CCTEG - pan Wang Jinhua.
Głównym tematem rozmów były nowe techniki i technologie stosowane w polskim górnictwie oraz zagadnienia czystych technologii węglowych. Goście zainteresowani byli również pracami, jakie Instytut realizuje w ramach inżynierii środowiska, szczególnie w zakresie rekultywacji terenów pogórniczych. Takie kompleksowe działania prowadzone są w Instytucie w ramach Centrum Inżynierii Środowiska, które integruje kompetencje wydzielonych zakładów naukowo-badawczych i akredytowanych laboratoriów. Działalność Centrum Czystych Technologii Węglowych GIG oraz realizowane w nim projekty znalazły również duże uznanie w oczach gości z Chin.
Delegacja chińska przedstawiła informacje dotyczące aktualnej sytuacji przemysłu węgla kamiennego w Chinach. Ponadto przedstawiono szeroki zakres działalności grupy CCTEG. Oprócz jednostek naukowo-badawczych w skład grupy wchodzą producenci maszyn górniczych oraz kopalnie prowadzące eksploatację pokładów węgla.Główny Instytut Górnictwa od wielu lat posiada rozwiniętą współpracę naukowo-badawczą z chińskimi partnerami w obszarze górnictwa. W ostatnich latach współpraca ta ma również charakter komercyjny, szczególnie w obszarze zwalczania zagrożeń górniczych, takich jak sejsmiczne, tąpaniami, metanowe. Prace naukowo-badawcze wykonywane w Instytucie tworzą podstawy nowoczesnego i bezpiecznego górnictwa w Polsce, a wiele z nich, jak np. system obserwacji sejsmologicznej SOS, znalazły zastosowanie w górnictwie światowym.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.