Obradami Walnego Zgromadzenia Członków Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla rozpoczęła się w piątek (22 kwietnia) przed południem w Wiśle Jaworniku IV Konferencja SPW.
Szefem Izby na kolejną, trzyletnią kadencję pozostanie obecny prezes Adam Gorszanów, który przed 4 laty doprowadził do powołania nowej organizacji sprzedawców polskiego węgla i zdołał skupić w niej najważniejsze podmioty działające na krajowym rynku.
W obronie węgla jednym głosem!
W przerwie obrad prezes IGSPW powiedział Trybunie Górniczej o swoich priorytetach:
- Najważniejszym i pilnym zadaniem jest obecnie zintegrowanie działań najważniejszych sprzedawców w taki sposób, żebyśmy mówili w obronie węgla jednym głosem. Aby ten głos stał się słyszalny i skuteczny, musimy też koniecznie przeciwstawić się antywęglowej propagandzie - Gorszanów zaznaczył, że zdaje sobie sprawę, iż trudno byłoby polskim podmiotom konkurować z zamożnymi fundacjami i instytucjami, które od lat walczą z węglem, niemniej "nie wolno stać wobec europejskiej histerii antywęglowej z założonymi rękami i czekać biernie na wyrok".
- Naszym bardzo ważnym celem jest obecnie wdrożenie nowych i ekologicznych metod spalania polskiego węgla w taki sposób, by było to przyjazne dla środowiska naturalnego, czyste i korzystne ekonomicznie - podkreślił lider sprzedawców polskiego węgla.
- Walka ze smogiem z niskiej emisji nie może oznaczać walki z węglem! - dodał.
Jakimi sposobami IGSPW może praktycznie bronić polskiego węgla?
- To nie tylko np. kotły IV-V generacji, ale też niewielkie nowe elektrofiltry do użytku w domowych instalacjach centralnego ogrzewania - powiedział Gorszanów, dodając, że istnieją już na rynku niezbyt drogie urządzenia, które montuje się w przewodzie między kotłem a wylotem spalin, natomiast Izba chciałaby wdrożyć i spopularyzować w kraju filtry nakominowe.
- Gdyby koszt instalacji tego typu zawierał się w przedziale np. 2 tys. złotych, wydaje się, że nie byłby zaporowy dla przeciętnego użytkownika, zważywszy na możliwe do uzyskania korzyści ekonomiczne i środowiskowe - tłumaczył prezes IGSPW.
W pierwszej części konferencji mówiono m.in. o nowych normach jakościowych dla węgla w świetle przepisów ochrony środowiska, o wnioskach z badań konsumenckich rynku oraz o perspektywach rynkowych węgla w Polsce.
Drugą część spotkania wypełnią wystąpienia poszczególnych producentów. O swych planach produkcyjnych i dystrybucji ekopaliw węglowych powiedzą m.in. przedstawiciele Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego, LW Bogdanka i spółki Katowicki Węgiel.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.