Zbudowanie gospodarki opartej na wiedzy - to według zapewnień wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego cel jego resortu i całego rządu. W środę (20 kwietnia) wicepremier spotkał się z największymi małopolskimi przedsiębiorcami w Krakowskim Parku Technologicznym.
- Kraków jest najstarszym polskim ośrodkiem wiedzy, chcielibyśmy żeby stanowił inspirację do rozwoju branż, gospodarczego, który opiera się o jak najwyższą wartość dodaną - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.
Jak zaznaczył, dzięki wartości dodanej, jaką jest wiedza i innowacyjność, polscy przedsiębiorcy będą uzyskiwać wyższe marże, a co za tym idzie wyższą rentowność, przekładającą się na wyższe płace dla pracowników.
- To oddolna kreatywność, przedsiębiorczość będzie decydowała o sukcesie. To ona zdecyduje, czy nasi przedsiębiorcy wsparci odpowiednimi działaniami, w tym grantami i dotacjami, ale też odpowiednimi regulacjami, będą w stanie podbijać nowe rynki - zaznaczył szef resortu rozwoju.
Jak dodał, instrumentem rządu wspierającym zarówno przedsiębiorców, jak i samorządy będzie Polski Fundusz Rozwoju utworzony na bazie spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe. Fundusz powinien uzyskać pełną funkcjonalność w tym roku.
- Na pewno będzie on bardzo mocno zrekonstruowany w kierunku instytucji mocno pomagającej przedsiębiorcom, branżom, ale też samorządom w realizacji różnych projektów - zapowiedział Morawiecki.
Wicepremier pytany o wzrost polskiego PKB zaznaczył, że liczy na coraz szybszy rozwój polskiej gospodarki, ale dla niego najważniejsze jest, "żeby wzrost PKB był zdrowy, żeby on się opierał o wartość dodaną, żeby mocno rósł polski eksport i równocześnie dokonywała się reindustrializacja, a nie był oparty jak do tej pory na kredycie".
- Nie patrzmy tylko na to, czy to jest 3,2 czy 4,2 ale patrzmy też jakie są komponenty tego wzrostu. Ja będę pewno bardzo mocno starał się o to, żeby to był jak najbardziej zdrowy wzrost długofalowo korzystny dla polskiej gospodarki - podkreślił wicepremier Morawiecki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.