Pilotowa instalacja oczyszczania wód kopalnianych z naturalnych nuklidów promieniotwórczych, wykorzystująca naturalne i syntetyczne zeolity, została uruchomiona przy Kopalni Węgla Kamiennego Ziemowit w Lędzinach.
Instalacja taka została wybudowana w polskiej kopalni po raz pierwszy i powstała dzięki realizacji projektu RATZEO "Opracowanie technologii oczyszczania wód z naturalnych nuklidów promieniotwórczych z wykorzystaniem materiałów zeolitowych". Jest on realizowany przez Główny Instytut Górnictwa (koordynator), Politechnikę Lubelską oraz KOPEX-EX-COAL Sp. z o.o. (partner przemysłowy) w ramach Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Celem projektu jest opracowanie nowej technologii oczyszczania wód kopalnianych z naturalnych nuklidów promieniotwórczych, w której proces oczyszczania oparty jest na adsorpcji izotopów radu przez specjalnie dobrane mieszaniny syntetycznego i naturalnego zeolitu. Zeolity, zwane również sitami molekularnymi, to glinokrzemiany, które dzięki swoim właściwościom mogą być wykorzystywane do usuwania różnego typu zanieczyszczeń, na przykład nuklidów promieniotwórczych z wód.
Wstępne testy na stanowisku wskazały, że wydajność usuwania radu jest poziomie ok. 45 proc.
- Dalsze badania w warunkach polowych będą trwały do końca roku 2016 i mamy nadzieję, że pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak efektywna jest zaproponowana technologia oczyszczania wód kopalnianych z radu z wykorzystaniem zeolitów - mówi kierownik projektu dr hab. inż. Stanisław Chałupnik, prof. GIG.
- Zakładamy też, że nowa technologia będzie mogła być zastosowana nie tylko w kopalniach węgla, ale także do oczyszczania wód o podwyższonych stężeniach naturalnych nuklidów promieniotwórczych w innych działach gospodarki, np. w kopalniach miedzi czy górnictwie ropy naftowej i gazu, gdzie także występują wody radowo-siarczanowe - uzupełnia dr hab. inż. Małgorzata Wysocka, prof. GIG, kierownik Śląskiego Centrum Radiometrii Środowiskowej Głównego Instytutu Górnictwa.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.