Po 20 minutach rozmów, które toczą się w środę 13 kwietnia w Kompanii Węglowej, ogłoszono przerwę. Początkowo przewidywano, że potrwa ona godzinę, została jednak przedłużona do 12.30.
Podczas ostatnich rozmów, które odbyły się przed dwoma dniami, zarząd przekazał związkowcom projekt porozumienia kończącego spór zbiorowy, trwający od 16 lutego. Wprawdzie zarówno zarząd KW, jak i związkowcy zastrzegali, że treść projektu jest poufna, jednak media spekulowały, że zawiera on zapis o zawieszeniu na trzy lata wszystkich górniczych uprawnień pozapłacowych z wyjątkiem barbórek.
Środowe rozmowy rozpoczęły się od przekazania przez związki zarządowi ich wersji porozumienia. Mediom nie udało się dotrzeć do treści tego dokumentu.
Negocjacje w Kompanii Węglowej nie dotyczą wyłącznie zakończenia sporu zbiorowego o charakterze płacowym (związki domagają się utrzymania płac w br. na poziomie z 2015 r.) ale również powstania Polskiej Grupy Górniczej. Inwestorzy deklarujący wejście kapitałowe w ten projekt oczekują, że strona społeczna KW zgodzi się na ustępstwa płacowe. To jeden z warunków dopięcia przedsięwzięcia.
Polska Grupa Górnicza, do której wejść ma 11 kopalń i 4 zakłady Kompanii Węglowej ma powstać 1 maja. Jeżeli się to nie stanie i inwestorzy nie zdecydują się na wejście kapitałowe, Kompanii Węglowej grozi upadłość.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.