Pięć mln t w ciągu roku. Tyle odpadów powstaje podczas wydobycia, przeróbki i spalania węgla w zakładach Grupy Tauron. Idea kopalni i elektrowni bezodpadowej jest kusząca. Tym bardziej, że zminimalizowanie "produkcjiˮ odpadówˮ, to nie tylko korzyść dla natury, ale także finansowe profity dla przedsiębiorstwa.
Idea kopalni i elektrowni bezodpadowej, nad skonkretyzowaniem której pracują w Tauronie Wydobycie, sprowadza się do maksymalnego ograniczenia lub wręcz wyeliminowania powstawania odpadów na poszczególnych etapach prowadzenia produkcji węgla i energii, "a także intensyfikacja działań pozwalających na zagospodarowanie i przetworzenie na nowe użyteczne produkty wytwarzanych odpadów zarówno wewnątrz Grupy jak i na rynkach zewnętrznychˮ - informuje spółka.
.
Dotychczas w ramach prac badawczo-naukowych opracowano kierunki zagospodarowania wytwarzanych i zalegających na składowiskach odpadów wraz z opracowaniem innowacyjnych technologii zakończonych wdrożeniem proekologicznych instalacji.
"Zarówno prowadzone prace badawczo jak i działania inwestycyjne przyczyniły się do realizacji w Spółkach Grupy międzyobszarowego projektu Grey2Green, który ma za zadanie wykorzystać efekt synergii Spółek Grupy Tauron przyczyniając się do powstania bezodpadowej produkcji realizując zadania inwestycyjne budowy w Zakładach Grupy instalacji posiadających potencjał do przetworzenia na produkty 90% wytwarzanych odpadów. Pozostałe 10% generowanych odpadów będzie zagospodarowywana przez Spółki w ramach własnej działalności. Kierunki przyjętej polityki w Grupie TAURON dążenia do bezodpadowej produkcji węgla i energii idealnie wpisują się w nowy, ambitny pakiet przyjęty 2 grudnia 2015 przez Komisję Europejską, którego celem jest stymulowanie procesu przechodzenia Europy na gospodarkę o obiegu zamkniętymˮ.
Tauronowski program kopalni i elektrowni bezodpadowej został doceniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, znajdując się w tegorocznym Raporcie "Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2015" w kategorii "środowisko". "Natomiast międzyobszarowy projekt Grey2Green, który jest integralnym elementem koncepcji kopalni i elektrowni bezodpadowej został laureatem Polskiej Nagrody Popiołowej - Feniks 2015 przyznawanym przez Zarząd Polskiej Unii Ubocznych Produktów Spalaniaˮ - podkreśla Tauron.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nareszcie, choć i tak i kilka (naście) lat za późno. Na zachodzie otwiera się węglowe elektrociepłownie blisko zeroemisyjne, a nam wpera się, że węgiel to brudny nieekologiczny przeżytek.