Górnicy dojeżdżający spod Częstochowy do pracy w bytomskiej kopalni Centrum (SRK) muszą się teraz przesiadać w Tarnowskich Górach. Częstochowski PKS skrócił trasę ostatniego bezpośredniego kursu. To koniec pewnej epoki w dojazdach.
Gdy w 1984 r. zamknięto ostatnią kopalnię rud żelaza pod Częstochową, część tamtejszych górników przeniosła się do kopalń górnośląskich - najpierw na te cynkowo-ołowiowe. Potem, gdy i one przestały fedrować, górnicy spod Częstochowy przeszli do kopalń węgla. Jeszcze na początku XXI w. istniały więc bezpośrednie kursy PKS z Częstochowy do kopalń Julian w Piekarach Śląskich czy Powstańców Śląskich w Bytomiu. Kurs do tej drugiej oznaczony był enigmatycznie jako do przystanku... Bytom III. Były też kursy do KWK Centrum w Bytomiu. Do tej ostatniej PKS kursował trzy razy dziennie, umożliwiając dojazd na 5.50, 13.50 i 21.50. Jeszcze w 2010 r. poranny kurs wykonywany był nawet w soboty. Autobus kończył bieg powyżej stadionu Polonii Bytom, u zbiegu ulic Łużyckiej i Olimpijskiej, jednak brakowało o tym informacji na przystanku. W 2005 r., po interwencji pasażerów, na przystanku KZK GOP przy ul. Olimpijskiej powieszona została tabliczka z rozkładem jazdy PKS do Częstochowy. Z biegiem lat pasażerów ubywało i przewoźnik ciął kursy. Jako ostatni ostał się poranny kurs z Częstochowy do kopalni Centrum. Jednak od 1 kwietnia 2016 r. wszystkie kursy PKS z Częstochowy, kończące wcześniej bieg w Gliwicach i Bytomiu, zostały skrócone do trasy Częstochowa - Tarnowskie Góry.
Częstochowski PKS ściągnął swą tabliczkę z przystanku koło stadionu Polonii Bytom, a na swej stronie internetowej umieścił odnośniki do rozkładów jazdy Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.