Po decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę LW Bogdanka na odmowę udzielenie koncesji dotyczącej złoża "Lubelskie Zagłębie Węglowe - obszar K-6 i K-7", spółka zamierza złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Minister środowiska odmówił Bogdance udzielenia koncesji na obszar K-6 o K-7 we wrześniu 2014 r. Po skardze złożonej przez spółkę 5 listopada 2014 r. wydał decyzję utrzymującą w mocy poprzednie postanowienie. LW Bogdanka zwróciła się ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który decyzją z 16 marca podtrzymał wcześniejsze decyzje organów koncesyjnych.
Spółka złożyła wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku WSA oraz zamierza złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Niezależnie od kontynuacji starań o koncesję wydobywczą w obszarze "K-6, K-7", LW Bogdanka SA prowadzi prace mające na celu zapewnienie rozwoju w kierunku północnym, poprzez przygotowanie dokumentacji koncesyjnych na wydobycie w obszarach Ostrów i Orzechów, na które posiada koncesje rozpoznawcze. Z racji bardzo dobrych parametrów tych złóż, kierunek rozwoju na północ został uznany przez spółkę za priorytetowy. Obecne zasoby operatywne zapewniają żywotność kopalni do około 2034 r. Bogdanka planuje je podwoić przed 2020 r.
- Jesteśmy rozczarowani wyrokiem WSA w Warszawie, który w naszej opinii pozostaje w sprzeczności z właściwie pojmowanym interesem publicznym. Złoże "K-6, K-7" bezpośrednio sąsiaduje z eksploatowanymi przez nas polami wydobywczymi. Dlatego jesteśmy w stanie zagospodarować ten obszar w stosunkowo krótkim czasie i relatywnie niskim kosztem, wykorzystując istniejącą infrastrukturę - a zatem najbardziej racjonalnie i efektywnie. Niezwykle istotna jest też charakterystyka pokładów w "K-6, K-7", zwłaszcza pokładu 391 - aby węgiel z tego złoża mógł być wykorzystany w sposób najbardziej efektywny, powinien być mieszany z węglem z pokładów z części północnej lub z naszego obecnego obszaru. Dzięki posiadanemu Zakładowi Przeróbki Mechanicznej Węgla Bogdanka może proces taki realizować - uważa Zbigniew Stopa, prezes LW Bogdanka.
Zdaniem zarządu Bogdanki skarga powinna zostać uwzględniona z uwagi na prawną wadliwość zaskarżonej decyzji organu koncesyjnego o odmowie udzielenia koncesji wydobywczej.
O koncesję dotyczącą wydobycia w obszarze K-6, K-7 z Bogdanką rywalizuje Prairie Mining Limited, spółka zależna PD Co. Kopalnia Jan Karski, którą chce wybudować ta spółka na spornym obszarze, ma dostarczać na europejski rynek 6,34 mln t węgla rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.