Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka pt. "Projektowanie eksploatacji pokładów węgla kamiennego w warunkach skojarzonego zagrożenia metanowo-pożarowego" autorstwa dr hab. inż. Eugeniusza Krause, prof. GIG oraz prof. dr hab. inż. Wacława Dziurzyńskiego z Instytutu Mechaniki Górotworu PAN.
W polskich kopalniach obserwuje się stały wzrost zagrożeń naturalnych, a zagrożenie metanowe i pożarowe są jednymi z najgroźniejszych. Jest to związane ze zwiększeniem głębokości eksploatacji, wzrostem koncentracji wydobycia oraz sukcesywnym zwiększaniem w ostatnich latach wydobycia ze ścian usytuowanych podpoziomowo. Konieczne jest więc podejmowanie działań w celu obniżenia poziomu zagrożeń, m.in. poprzez odpowiednie projektowanie eksploatacji, szczególnie w partiach usytuowanych poniżej poziomu udostępnienia.
W książce szczegółowo omówione są praktyczne zagadnienia, takie jak: czynniki wpływające na zagrożenie metanowe i zagrożenie pożarami endogenicznymi, zasady projektowania robót górniczych w warunkach skojarzonego zagrożenia metanowo-pożarowego oraz wytyczne likwidacji zbędnych wyrobisk. Omówiono wpływ zmian przekrojów wyrobisk przed i za frontem ścian na kształtowanie się zagrożenia metanowego i pożarowego oraz kryteria wentylacyjno-metanowe dla ścian projektowanych w pokładach metanowych. W Głównym Instytucie Górnictwa opracowano m.in. metodę prognozowania wydzielania się metanu do projektowanych ścian, która umożliwia obliczenie prognozowanej ilości metanu wydzielającego się na wybiegu ściany dla zmieniających się warunków geologiczno-górniczych i techniczno-organizacyjnych.
Autorzy przedstawiają w monografii również zasady prognozowania zagrożenia pożarami endogenicznymi w prowadzonych ścianach, metody analizy bezpieczeństwa załóg górniczych przy występowaniu zagrożenia pożarowo-metanowego w rejonach podpoziomowych przewietrzanych schodzącymi prądami powietrza oraz zastosowanie nowoczesnych narzędzi informatycznych wspomagających kontrolę i projektowanie wentylacji w rejonach ścian. Książka stanowi cenną pozycję na rynku wydawnictw o tematyce górniczej i jest do nabycia w Zespole Wydawnictw GIG: wydawnictwa.gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.