Wzmocnienie monitoringu powietrza i przegląd programów dotyczących ograniczania niskiej emisji zapowiedział w czwartek (17 marca) wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, odpowiadając w Sejmie na pytanie posłów o strategię walki ze smogiem w Polsce.
- Będzie wzmacniane monitorowanie powietrza, tak abyśmy mieli zawsze dobre, pewne dane w tym zakresie - zapewnił Mazurek. Jak mówił, smog w miastach całej Polski to "nie jest problem, który możemy rozwiązać w trzy miesiące".
Jako jeden z najważniejszych elementów walki z zanieczyszczeniem walki wskazał uchwaloną jeszcze przez poprzedni Sejm ustawę antysmogową. Zakłada ona m.in., że samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach, wyznaczą standardy techniczne dla kotłów; będą mogły uchwalić też zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie.
Mazurek podał także, iż w zeszłym tygodniu podpisano z Ministrem Energii umowę o wdrażaniu nowego projektu doradztwa energetycznego, czyli ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnej energii. W jego ramach porad udzielać będzie 76 doradców.
Według Mazurka w resorcie trwa w tej chwili przegląd programów ograniczania niskiej emisji, by wybrać te, które są najbardziej efektywne pod względem ekonomicznym. Przedstawiciel MŚ wyjaśniał także, iż ostatnie redukcje w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) związane były z reorganizacją, co także ma lepiej pozwolić wykorzystać fundusze, tak krajowe jak unijne.
Pytanie o strategię dotyczącą zmniejszania zanieczyszczenia powietrza w Polsce zadali posłowie Nowoczesnej.
Jak wskazywał Jerzy Meysztowicz, stężenie szkodliwych substancji przekracza w wielu miastach Polski normy o kilku, a nawet kilkunastokrotnie. Wskazywał, że z powodu powikłań po chorobach będących skutkiem zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce rocznie 45 tys. osób. Chciał także wiedzieć, dlaczego obcięto dofinansowanie unijnego programu ochrony środowiska Life i zwolniono 20 specjalistów ds. czystości powietrza z NFOŚiGW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.