Ponad dwie godziny trwało środowe (9 marca) inauguracyjne posiedzenie zespołu problemowego ds. opracowania Kontraktu dla Śląska. Obradami, w ramach prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach, kierował jej przewodniczący Dominik Kolorz, na co dzień przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. W spotkaniu uczestniczył także I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz i marszałek śląski Wojciech Saługa.
Przypomnijmy, że zespól ekspertów tworzy dziewięć osób wskazanych przez stronę rządową, samorządową i związki zawodowe oraz pracodawców.
Po spotkaniu Dominik Kolorz powiedział był dziennikarzom, że eksperci ci będą zaangażowani w tworzenie dokumentu nazywanego na razie roboczo "nowym kontraktem dla Śląskaˮ.
- Być może zmieni się formuła tego dokumentu - podkreślił przewodniczący. - Pragnę zwrócić uwagę na to, że wszyscy partnerzy społeczni działający w regionie, zarówno przedstawiciele rządu, władz samorządowych, pracodawców i organizacje związkowe doszły do jednego wspólnego wniosku, że na Śląsku będziemy przygotowywać dokument, który pokaże kierunki i mechanizmy rozwoju województwa śląskiego w perspektywie zarówno krótko- jak i długofalowej.
Przewodniczący Kolorz uważa, że fakt ten jest wydarzeniem bez precedensu, zespół ekspercki prezentuje kwalifikacje najwyższe z możliwych. Dokument nad którym mają pracować eksperci miałby być przyjęty jako uchwała Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego już z początkiem lipca.
- Intencja jest też taka, żeby ten dokument stał się integralną częścią, być może aneksem, do planu wicepremiera Morawieckiego.
Dominik Kolorz przyznał, że to co wypracują eksperci, powinno być wprowadzone w życie, ale "to w dużej mierze zależy od strony rządowejˮ.
Zespół ekspercki nie uważa, by powstający w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego program "Kierunek Śląskie 3.0ˮ kolidował z tym, nad czym oni pracują. A wręcz odwrotnie - mogą wzbogacić "nowy kontrakt dla Śląskaˮ. Teoretycznie swoją moc ma nadal "Śląsk 2.0ˮ - program regionalny opracowany przez poprzedni rząd. Przewodniczący Kolorz zgodził się z tym, że ten program istnieje tylko w teorii, a w praktyce już nie.
W zespole ekspertów stronę rządową reprezentuje prof. Jan Wojtyła z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego, stronę samorządową - sekretarz województwa Aneta Moczkowska i doradca marszałka - Jacek Brzezinka. Eksperci wskazani przez stronę związkową to: prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tomasz Czakon z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr inż. Sylwester Rajwa z Głównego Instytutu Górnictwa. Z kolei eksperci wskazani przez pracodawców to: prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dzienniak, prof. Leszek Blacha z Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Marek Zychla, prezes Śląskiego Związku Pracodawców Prywatnych (Konfederacja Lewiatan).
Pierwsze robocze spotkanie zespołu problemowego ds. opracowania Kontraktu dla Śląska zaplanowano na 17 marca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.