Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zapytał Jacka Skibę, wiceprzewodniczącego Grupy Ekspertów ds. metanu z Kopalń Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych (UNECE) o cele, które przyświecają założycielom Międzynarodowego Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla.
- Na mocy podpisanego 30 października 2015r. w Genewie Porozumienia (Memorandum of Understanding) od 2016 r. w Głównym Instytucie Górnictwa działać będzie Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla (ICE-CMM, International Centre of Excellence on Coal Mine Methane). Centrum działać będzie pod auspicjami Grupy Eksperckiej ds. Metanu z Kopalń Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych.
ICE-CMM to organizacja non-profit, której celem będzie wspieranie działań, mających na celu upowszechnianie najlepszych praktyk związanych ze zmniejszaniem emisji metanu i jego wykorzystaniem w sposób ekonomicznie opłacalny oraz społecznie akceptowalnych praktyk stosowanych w kopalniach węgla kamiennego. Gromadzone będą m.in. informacje dotyczące studiów przypadków i doświadczeń w zakresie zarządzania metanem z kopalń z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. W odpowiedzi na potrzeby krajów członkowskich UNECE przeprowadzone zostaną też projekty badawcze podejmowane przy współpracy z organizacjami rządowymi, pozarządowymi, przemysłem i innymi zainteresowanymi stronami. ICE- CMM organizować ma ponadto szkolenia i wizyty specjalistów w dziedzinie metanu z kopalń, które pomogą w upowszechnianiu najlepszych praktyk.
Powierzenie Głównemu Instytutowi Górnictwa prowadzenia międzynarodowego centrum jest wyrazem uznania dla doświadczenia i kwalifikacji jego kadry naukowej i powinno przyczynić się do aktywnego rozwijania prac i badań w zakresie odmetanowania pokładów węgla. Trzeba zachęcać społeczności, naukowców, organizacje górnicze, decydentów, ale też media do podnoszenia świadomości w zakresie wyzwań i możliwości, jakie daje wykorzystanie metanu z pokładów węgla. Centrum jest szansą dla rozwoju międzynarodowej współpracy w obszarze problematyki metanowej oraz transferu polskiego know how do innych górniczych krajów świata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.