O przyszłości polskiego górnictwa węglowego dyskutowali w środę (25 listopada) naukowcy i praktycy w ramach dorocznej konferencji Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej pt "Górnictwo zrównoważonego rozwoju".
Węgiel będzie polskiej energetyce potrzebny, a jego eksploatacja z ekonomicznego punktu widzenia może być opłacalna - podkreślili uczestnicy spotkania. Naturalnie największe zainteresowanie towarzyszyło prezentacji Marka Uszko poświęconej budowie kopalni Przeciszów. Realizatorem inwestycji jest spółka Kopex-Ex-Coal. Złoże ma obszar 42 km kw. i jest zlokalizowane w trzech małopolskich gminach: Przeciszów, Polanka Wielka i Oświęcim. Obszar objęty projektowaniem zlokalizowany jest zaledwie 50 km od centrum Katowic i 58 km od centrum Krakowa. W tym rejonie od ponad 100 lat prowadzone są różnego rodzaju badania, które potwierdzają występowanie pokładów węgla energetycznego o wysokiej kaloryczności.
- Eksploatacja z pewnością nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne, a wpływy do budżetu gminy Przeciszów z tytułu eksploatacji mogą sięgnąć 12 mln zł rocznie - przekonywał Marek Uszko.
O badaniach w zakresie rozwoju maszyn i urządzeń i maszyn dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego mówił Paweł Gwiaździński, szef Famur Institiute.
- Jesteśmy jednostką badawczo-rozwojową, niezależną spółką w Grupie Famur, w pewnym sensie odseperowaną od produkcji bieżącej. Zajmujemy się badaniami przemysłowymi określonymi przez zarząd grupy - wyjaśnił Gwiaździński.
Konferencja była okazją do zaprezentowania wycinka działalności Instytutu w zakresie przekładni zębatych napędzających maszyny urabiające.
Wciąż ogromne zainteresowanie towarzyszy kompleksowi ścianowemu do niskich pokładów Mikrus, który skonstruowano w Kopeksie. To połączenie najlepszych cech systemu strugowego i kombajnowego.
- Mikrus pozwala na prowadzenie opłacalnej i bezpiecznej eksploatacji pokładów niskich, a innowacyjne rozwiązania zawarte w projekcie otwierają nowe możliwości wybierania tego typu pokładów przy zachowaniu efektywnej wydajności - opisywał Jan Dziura z Kopex Machinery.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że tylko w Polsce pokłady o niskiej miąższości stanowią około 30-35 proc. zasobów węgla.
W galerii: Konferencja "Górnictwo zrównoważonego rozwoju" (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Właśnie Przeciszów chcę tej kopalni, bo wie jakie z tego płyną korzyści! To referendum to pic na wodę fotomontaż. Paru tzw. "ekologów" się zebrało bo czują, że mogą na tym bojkocie zarobić. Niestety przekonali do swoich "racji" kilku mieszkańców, którzy mają dużo czasu i wypisują śmiechu warte komentarze na różnych stronach, nawet tutaj. Tak dla kopalni w Przeciszowie!
Przeciszow wcale nie czeka na gornikow. Nie chcemy tej kopalni. Najprawdopodobniej juz wkrotce odbedzie sie u nas referendum w sprawie odwolania wojta i rady gminy. Kopalni mowimy stanowcze nie i nie wierzymy w opowiesci prezesa o ekologicznej kopalni!
oby Radni zrobili co się da by nie wpuscić tych szkodników na nasz teren
pan uszko wybitny fachowiec (były prezes kompani węglowej)