Ponad 120 specjalistów z 15 krajów świata uczestniczy w czwartek i piątek (19-20 listopada) w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w dwudniowej konferencji na temat wdrożenia IS-EPOS - projektu badań sejsmicznych na potrzeby European Plate Observing System - największej na kontynencie platformy elektronicznej nauk o ziemi.
EPOS łączy sieci sejsmologiczne, geodezyjne, obserwatoria satelitarne i laboratoria, które nadzorują ruchy skorupy ziemskiej, a wyniki obserwacji mają kapitalne znaczenie m.in. dla bezpieczeństwa kopalń, elektrowni wodnych i jądrowych i wielu innych obiektów wrażliwych na drgania powierzchni ziemi.
Projekt z udziałem Polaków dotyczy tzw. sejsmiczności indukowanej, czyli efektów działalności technologicznej człowieka w postaci wstrząsów i drgań. Na Górnym Śląsku problem ten jest doskonale znany i odczuwalny.
- Nie ulega wątpliwości, że występowanie tego typu zjawisk może stanowić poważny problem, szczególnie dla mieszkańców terenów, gdzie prowadzona jest działalność górnicza. Wyraźnie pokazały to ostatnie zdarzenia zaistniałe w obszarze górniczym kopalni Janina w Libiążu i okolicach. Dlatego bardzo ważne jest regularne prowadzenie badań sejsmiczności indukowanej - wyjaśnia koordynator projektu, prof. Stanisław Lasocki z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.
W grudniu tego roku kończy się pierwszy etap projektu IS-EPOS, który od listopada 2013 r. wykonywało konsorcjum naukowo-przemysłowe z udziałem Instytutu Geofizyki PAN, Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet przy AGH w Krakowie, Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Kompanii Węglowej.
Pieniądze (16,7 mln zł) na budżet projektu przeznaczyło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków UE.
W galerii: konferencja IS-EPOS w Głównym Instytucie Górnictwa, czwartek 19 listopada 2015 r. godz. 8.30 (zdjecia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.