Dzięki złożom soli, miasto Bochnia stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej Małopolski. Z każdym mijającym stuleciem Kopalnia Soli zostawiała wyraźny wpływ na historię miasta, jego rozwój urbanistyczny, ale również historię przedsiębiorczości, rozwój przemysłu i społeczeństwa.
To właśnie w bocheńskiej kopalni, unowocześniając metody wydobycia soli, wprowadzano nowatorskie jak na owe czasy rozwiązania techniczne. Obecnie kopalnia staje się nowoczesnym centrum łączącym tradycję z nowoczesnością. Od lat 90 tych XX w. prowadzona jest działalność turystyczna, kopalnia przyjmuje rocznie blisko 150 tyś. turystów i liczba ta stale rośnie.
Dziennikarz portalu górniczego nettg.pl zapytał Krzysztofa Ziębę, prezesa zarządu kopalni w Bochni, jak ocenia dotychczasowe przedsięwzięcia mające zwiększyć frekwencji wśród zwiedzających.
- Kopalnia działa niespełna 20 lat w cieniu potężnej Wieliczki. Nie jest to dla nas konkurencja, gdyż nasze trasy zwiedzania maja zupełnie odmienny charakter. Mnie najbardziej cieszy fakt, że lokalni mieszkańcy bardzo aktywnie angażują się w przedsięwzięcia, które nasza kopalnię promuje. Chodzi głównie o przedsięwzięcia kulturalne. Mamy również bogatą ofertę edukacyjną dla szkół. Wiele zajęć odbywa się nieodpłatnie, często na zasadach wolontariatu. Przychody z turystyki pokrywają wydatki na utrzymanie trasy turystycznej. Ale naturalnie zabiegamy o środki zewnętrzne. Liczymy, że już niebawem dzięki dotacji ministra kultury adresowanej do obiektów historycznych z listy UNESCO i pomników historii. Nosimy się z zamiarem modernizacji jednej z komór pod funkcje edukacyjne. W planie jest też uruchomienie nowej stacji klimatyzacji. W ciągu kolejnych lat ruch turystyczny w kopalni powinien zwiększyć się do 200 tys. osób rocznie. Wciąż się do tego przygotowujemy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.