W Wieliczce na Zamku Żupnym obradować będzie (22-23 października) IV Konferencja Muzeów Górniczych i Skansenów Podziemnych w Polsce. Hasłem tegorocznej debaty brzmi: "Na straży miejsca czy dziedzictwa kulturowego regionu? Muzea górnicze i muzea techniki wobec lokalnych społeczności".
Organizatorzy oczekują rzetelnej dyskusji nad funkcją muzeów i o tym co powinno dominować w muzealnej aktywności, a także jak utrwalać dziedzictwo kulturowe regionu oraz co proponować społecznościom lokalnym by muzea stały się miejscem potrzebnym i niezbędnym w ich funkcjonowaniu.
W czasie konferencji zostanie wygłoszonych 18 referatów przez przedstawicieli. Swoje referaty przedstawią przedstawiciele wyższych uczelni i instytutów w tym Instytutu Historii Nauki PAN; Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH (Katedry Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki) oraz Instytutu Geografii i Studiów Regionalnych Akademia Pomorska w Słupsku.
Swą obecność zapowiedzieli również reprezentanci muzeów m.in. Muzeum Śląskiego w Katowicach; Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu; Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej; Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce; Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Fabryki Emalia Oskara Schindlera; Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego wreszcie Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Będą tez przedstawiciel kopalń i stowarzyszeń. W tym: Kopalni Soli Wieliczka; KGHM CUPRUM Centrum Badawczo-Rozwojowe oraz Kopalni Soli Bochnia; Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej; Stronia Śląskiego; Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Debacie patronuje Trybuna Górnicza i portal górniczy nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.