- Nasza Grupa, dzięki dalszej synergii z górnictwem, ma szansę stać się niezależnym paliwowo podmiotem - stwierdził w rozmowie z Trybuną Górniczą JERZY KURELLA, prezes Tauron Polska Energia.
Jest Pan zwolennikiem konsolidacji energetyki z zapleczem surowcowym?
Budowa silnych grup paliwowo-energetycznych, ze względu na zmieniające się warunki rynkowe, jest ważna i bezwzględnie potrzebna. Warto zaznaczyć, że integracja koncernów energetycznych nie jest nowym pomysłem. Obserwujemy ją zarówno na rynku europejskim jak i polskim od lat. Grupy energetyczne starają się kontrolować pełen łańcuch wartości - od wydobycia paliw, poprzez zdywersyfikowane wytwarzanie energii, dystrybucję, po handel hurtowy, detaliczny i obsługę klienta. Szczególnie cenny dla takich grup jest właśnie dostęp do paliw z własnych źródeł używanych do wytwarzania energii. Należy to traktować nie tylko jako działalność efektywną kosztowo, ale również jako zabezpieczenie przed ryzykiem braku dostaw. Celem zarządu jest kontynuowanie prac zmierzających do umocnienia pozycji Taurona Polska Energia jako wiodącego koncernu energetycznego w kraju. Nasza Grupa, dzięki dalszej synergii z górnictwem, ma szansę stać się niezależnym paliwowo podmiotem. Trzeba też zauważyć, że nasz holding posiada już w swej strukturze dwie kopalnie węgla kamiennego, które od lat z powodzeniem funkcjonują, nie mówimy więc o żadnej rewolucji, a ewolucji.
Czy negocjacje dotyczące zakupu kopalni Brzeszcze od Spółki Restrukturyzacji Kopalń zostaną wznowione?
Już rozmawiamy. Po analizie przebiegu dotychczasowych prac nad przejęciem aktywów kopalni Brzeszcze, w tym zaawansowania negocjacji mających na celu ustalenie warunków kupna zakładu, potwierdziliśmy 2 października zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni i złożyliśmy deklarację negocjacji na ten temat ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń, która również wyraziła gotowość szybkiego wznowienia negocjacji. Mamy nadzieję, że do stołu rozmów usiądzie niezwłocznie także strona społeczna.
Warunki brzegowe dotyczące tej transakcji sformułowane przez zarząd Taurona w sierpniu br. zostaną utrzymane?
Uważam, że ta kopalnia jest ważna dla Grupy Tauron. Transakcję należy zrealizować na zasadach rynkowych i tak szybko, jak to będzie możliwe, bo w mojej ocenie przyniesie to korzyści wszystkim zaangażowanym stronom. Od wielu tygodni obserwuję sytuację związaną z przetargiem na zakup kopalni Brzeszcze i uważam, że w tym projekcie jest wciąż pole do rozmów. Potrzeba tylko dobrej woli. Szczegółowe warunki transakcji, którą mamy nadzieję niebawem zakończyć, będą negocjowane i - w co wierzę - satysfakcjonujące dla obu stron transakcji.
Czy Tauron bierze pod uwagę ewentualne dalsze akwizycje kopalń? Możliwe jest zaangażowanie Spółki w projekt Nowej Kompanii Węglowej?
Grupa inwestuje w moce wytwórcze i jednym z jej priorytetów jest zapewnienie im stabilnych źródeł surowca. W tej chwili kopalnie skupione w holdingu zaspokajają ok. 40 proc. jego zapotrzebowania na paliwo. Zgodnie z przyjętymi założeniami wskaźnik ten w najbliższych latach ma przekroczyć 50 proc. Jesteśmy zaangażowani w projekt Brzeszcze i to na nim chcemy się dziś skoncentrować.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Panie prezesie >dalej marzy wam się poklad 512 w kopalni Brzeszcze???aco z resztą kopalni?? Co z tam pracującymi pracownikami???
Panie prezesie dla czego Pan nie odpowiada na konkretne pytania, nie ma pan jeszcze instrukcji z Warszawy. Widać jak na dłoni że ta zmiana zarządu to czysta polityka a nie gospodarka