W środę (7 października) godz. 10:00, w siedzibie Tauron Polska Energia SA wznowione zostaną negocjacje pomiędzy przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA i Grupy Tauron dotyczące sprzedaży oznaczonej części zakładu górniczego w Brzeszczach.
- Strony przewidują, że obecny etap negocjacji powinien się zakończy do 15 października - informuje Witold Jajszczok, rzecznik SRK.
Przypomnijmy, że w styczniowym porozumieniu między rządem a stroną związkową przyjęto, że kopalnia Brzeszcze, wówczas wchodząca w skład Kompanii Węglowej, po przekazaniu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń zostanie sprzedana do najpóźniej we wrześniu. Związkowcy stanowczo oprotestowali to złamanie uzgodnień, czemu dali wyraz 5 października w Brzeszczach podczas kilkutysięcznej manifestacji.
Kupno/sprzedaż kopalni Brzeszcze legło również u podstaw decyzji organu właścicielskiego/rady nadzorczej Taurona Polskiej Energii, w wyniku której zmieniono zarząd spółki.
"Jeśli u podstaw tej decyzji leżało fiasko rozmów przedstawicieli Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Taurona ws. przejęcia kopalni Brzeszcze - a tak nagła zmiana bardzo kompetentnych władz spółki na to wskazuje - to jest to próba ręcznego sterowania i niedopuszczalnego wywierania nacisków na zarządy spółek skarbu państwa przez MSP"- uznał b. wicepremier Janusz Steinhoff w rozmowie z ISBnews.
W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus ostatecznie się wycofały.
Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. W ostatnią środę SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.