Przedstawiciele Tauronu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) usiedli do stołu rozmów ws. nabycia kopalni Brzeszcze - podała we wtorek (6 października) wieczorem spółka Tauron. SRK zadeklarowała, że w środę nastąpi oficjalne wznowienie postępowania, zawieszonego w ub. tygodniu - dodał Tauron.
"Po analizie przebiegu dotychczasowych prac nad przejęciem aktywów kopalni, w tym zaawansowania negocjacji mających na celu ustalenie warunków jej kupna, zadeklarowaliśmy wolę dalszych rozmów" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Tauron Polska Energia Jerzy Kurella.
Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW). Miała powstać do 30 września, ale dotychczas jej nie ma. Na specjalnym posiedzeniu 30 września rząd przyjął plan dla górnictwa, który przewiduje, że spółka TF Silesia przejmie 11 kopalń KW - ma to być podstawą do budowy silnego koncernu paliwowo-energetycznego. To też pierwszy krok do bezpiecznego wprowadzenia do tego podmiotu inwestorów zewnętrznych i utworzenia tzw. NKW.
W maju Tauron Polska Energia podpisał list intencyjny w sprawie ewentualnego nabycia części aktywów kopalni Brzeszcze. W sierpniu spółka określiła warunki brzegowe transakcji, wśród których było m.in. ogłoszenie przetargu. Po jego ogłoszeniu wstępne oferty złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Węglokoks Kraj i FTF Columbus ostatecznie się wycofały.
Pod koniec września SRK, informując o przedłużeniu negocjacji, oceniła, że trudno uznać ofertę RSG za "respektującą interes Skarbu Państwa", ale rozmowy z tym podmiotem będą kontynuowane w trosce o los górników z Brzeszcz i ich rodzin. W ostatnią środę SRK poinformowała o przerwaniu negocjacji, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia dodatkowych analiz ekonomicznych i prawnych oraz konsultacji.
W miniony piątek nowy już zarząd Tauron Polska Energia potwierdził zainteresowanie nabyciem aktywów kopalni Brzeszcze i zadeklarował chęć powrotu do rozmów ze SRK. Taka sama deklaracja padła wówczas ze strony SRK.
Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem oraz drugim sprzedawcą i wytwórcą energii elektrycznej.
Zgodnie ze strategią korporacyjną grupy Tauron - w najbliższych latach powinien zwiększyć się udział własnego paliwa w produkcji energii elektrycznej i ciepła. Obecnie do Tauronu należą dwie kopalnie: Janina w Libiążu i Sobieski w Jaworznie, które dostarczają ponad 40 proc. potrzebnego spółce paliwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dlaczego nie zrobić spółki pracowniczej która miałaby 50% udziałów a drugie 50 Tauron. Pracownicy otrzymywaliby dywidendy od zysku zamiast Barbórek , 14 pencji czy twż premii miesięcznej to zapewne zapobiegłoby patologiom i dalszemu rozkradaniu polski przez cwaniaczków
Ale zwiazki za brame sobie wywalcie bo nie uciagniecie tego ciezaru
Keri chyba kpisz hahaha
Ciekawa czy już jest ustalone że przejęcie będzie na warunkach związków zawodowych
sprywatyzowac kopalnie i zlikwidowac przywileje skoro jest tak zle wywalic emerytow wywalic firmy z kopaln