Rozwiązanie pod nazwą "Mechaniczny układ ochronny z zastosowaniem zasady dyssypacji energii" autorstwa specjalistów Laboratorium Badania Lin i Urządzeń Szybowych Głównego Instytutu Górnictwa otrzymało medal w konkursie na innowacyjny produkt Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2015.
Nowe rozwiązanie stosowane jest w układach ochronnych transportu pionowego i zakłada zastosowanie pomostów o zwiększonej nośności z możliwością konstrukcyjnego dostosowania do lokalnych uwarunkowań.
Zwiększanie głębokości szybów górniczych oraz zwiększanie masy transportowanych elementów powoduje wzrost ryzyka zaistnienia sytuacji niebezpiecznej. Zatrudniona przy pogłębianiu szybów załoga musi być zabezpieczona tak zwanym sztucznym dnem szybu, które zabezpiecza ją przed ewentualnymi spadającymi z górnej czynnej partii szybu przedmiotami.
Pomosty wyposażone są w wielowarstwowe membrany amortyzujące, których liczba, jak i liczba pomostów, są dobierane do przewidywanej wartości energii jaką należy wytracić dla zahamowania obiektu. Konstrukcję nośną pomostów osadzono w obudowie szybu, a każdy z pomostów wypełniono membraną wielowarstwową wykonaną z elementów strunowych 7-splotowych. Dzięki temu cechują się one dużą zdolnością pochłaniania energii i pewnością mocowania elementów składowych. Zaletą nowego pomostu jest też łatwość montażu, mały ciężar, pewność mocowania z obudową i eliminacja łączeń składowych.
Wdrożenie do eksploatacji takich rozwiązań pozwala w stopniu znaczącym usprawnić transport w wyrobiskach pionowych nad pracującymi, zatrudnionymi poniżej załogami. Pozwala na poprawę zarządzania zarówno bezpieczeństwem pracy, jak i ruchem technologicznym w zakładach górniczych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.