Polskie LNG - spółka odpowiedzialna za budowę terminalu w Świnoujściu - zamówiła 200 tysięcy metrów sześc. gazu; statek z surowcem przypłynie do Świnoujścia w IV kwartale 2015 r. - poinformował we wtorek w Białymstoku minister skarbu Andrzej Czerwiński. Gaz ma dostarczyć Qatargas.
Mówiąc o podpisanym w zeszłym tygodniu aneksie ws. zakończenia budowy gazoportu w Świnoujściu, minister zaznaczył, że w myśl tego dokumentu, odpowiedzialność za terminowe wykonanie i wszystkie zobowiązania finansowe, które wynikałyby z przeciągania budowy leżą po stronie wykonawcy - konsorcjum z włoską spółką Saipem na czele.
- Wypracowanie zapisów, które podpisano w zeszłym tygodniu gwarantuje, czy bardzo uprawdopodabnia oddanie inwestycji we wrześniu tego roku - ocenił Czerwiński.
- Jesteśmy prawie w 90 proc. uniezależnieni od dostaw gazu rosyjskiego, oddanie tej inwestycji uczyni nas w pełni niezależnym od dostaw surowca ze Wschodu - podkreślił szef resortu skarbu.
O terminalu mówiła też we wtorek (15 września) na konferencji prasowej premier Ewa Kopacz.
- Wreszcie nasz gazoport w Świnoujściu - ta inwestycja - zostanie zakończona (...), a włoski inwestor Saipem zamówi pierwszy statek, który z Qatargas dostarczy gaz do rozruchu naszego gazoportu - podkreśliła premier. Jak dodała, "to jest dobra informacja".
- Myślę, że na tę informację czeka wielu Polaków. Ta inwestycja, funkcjonująca sprawnie, będzie przede wszystkim zabezpieczać nasze dostawy gazu. To w 100 proc. spowoduje, że nie będziemy zależni od jednego źródła - wschodniego - jeśli chodzi o dostawy gazu - powiedziała Kopacz.
Spółka Polskie LNG poinformowała w komunikacie, że umowa dotyczy zakupu skroplonego gazu ziemnego na schłodzenie i rozruch terminalu LNG w Świnoujściu. Dostarczy go największy producent LNG na świecie oraz operator największej floty metanowców - firma Qatargas. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które pośredniczy w dostawach do terminalu w ramach umowy z Polskim LNG, porozumiało się w tym zakresie z katarską spółką.
"W ramach umowy z wykonawcą terminalu LNG w Świnoujściu, Polskie LNG ma zapewnić surowiec na cele technologiczne realizowanej inwestycji. Konsorcjum, zgodnie z warunkami kontraktowymi, odpowiedzialne jest natomiast za wykonanie rozruchu technologicznego, w skład którego wchodzą m.in. takie czynności, jak schłodzenie, stabilizacja pracy instalacji oraz przeprowadzenie ruchu próbnego i prób eksploatacyjnych całego terminalu. Dodatkowo wykonawca, na mocy podpisanego 9 września br. aneksu do umowy, ponosi odpowiedzialność finansową za proces odbioru dostawy LNG przeznaczonej do uruchomienia terminalu" - poinformowało Polskie LNG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.