Jak informowalismy już w portalu górniczym nettg.pl, w poniedziełek (7 września) rozpoczęły się masówki w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej. Związkowcy informują pracowników o sytuacji w spółce oraz w całym polskim górnictwie, a także przedstawiają plany dalszych działań protestacyjnych.
- Atmosfera na masówkach jest bardzo gorąca. Nawet ludzie, którzy przebywają na urlopach przychodzą na kopalnie, żeby w nich uczestniczyć. Rozmawiamy zarówno o stanie realizacji porozumienia z 17 stycznia dla całej branży, jak i o sytuacji naszej kopalni - mówi Stanisław Kłysz, szef Solidarności w kopalni Brzeszcze oraz wiceprzewodniczący Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność.
Masówki w większości kopalń KW rozpoczęły się 7 września i są prowadzone na wszystkich zmianach wydobywczych. W części kopalń i zakładów należących do spółki spotkania przedstawicieli związków zawodowych z załogą zostaną przeprowadzone 8 lub 9 września - informuje górnicza Solidarność.
2 września w Brzeszczach w związku z chaosem informacyjnym powstałym wokół sprzedaży tamtejszej kopalni nowemu inwestorowi odbyło się spotkanie przedstawicieli Solidarności oraz pozostałych związków zawodowych z zarządem Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
- Przede wszystkim chcieliśmy doprecyzować co oznacza "wydzielona część kopalni", która ma zostać sprzedana. Nasze stanowisko jest jasne. Kopalnia Brzeszcze ma zostać zgodnie ze styczniowym porozumieniem sprzedana spółce skarbu państwa powiązanej z energetyką na zasadach gwarantujących jej dalsze funkcjonowanie. Chodzi nie tylko o same złoża węgla, ale również o ludzi, począwszy od pracowników dołowych, poprzez pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, stacji uzdatniania wody, stacji odmetanowania, stacji ratowniczej, po pracowników powierzchni i administracji - wskazuje Stanisław Kłysz.
Decyzja o przeprowadzeniu masówek w Kompanii Węglowej podjął 25 sierpnia Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W ocenie przedstawicieli górniczych central związkowych strona rządowa nie wywiązuje się z zapisów porozumienia podpisanego w Katowicach 17 stycznia 2015 roku. Zgodnie z tym dokumentem m.in. do końca września miała powstać Nowa Kompania Węglowa, co wydaje się coraz mniej realne. Jak dotąd nie udało się też znaleźć inwestorów dla kopalń Brzeszcze i Makoszowy.
Jak wynika z ustaleń MKPS, we wrześniu przeprowadzona zostanie akcja informacyjna o sytuacji w górnictwie skierowana do społeczeństwa Śląska. W pierwszych dniach września w kopalniach i zakładach KW reaktywowane zostały komitety protestacyjno-strajkowe. W październiku rozpocznie się pogotowie strajkowe we wszystkich spółkach górniczych i prawdopodobnie także w innych branżach w naszym regionie. Również w październiku ma zostać zorganizowana akcja protestacyjna w Warszawie, jednak decyzje w sprawie dokładnego terminu i charakteru protestu nie zostały jeszcze podjęte.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.