Najpospolitszą skałą magmową jest granit. W Polsce granity występują na powierzchni ziemi na Dolnym Śląsku i ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach, natomiast w głębokim podłożu również w pasie od Zawiercia do Krakowa i w północno-wschodniej Polsce.
Właśnie na Dolnym Śląsku mieści się powiat Strzelin, a strzelińskie kamieniołomy granitu położone na zboczach wzgórza Gołka to największe wyrobisko kamienia nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Głębokość głównego wyrobiska sięga 120 metrów, jego długość to 650 a szerokość - 300 metrów.
Wydobywany tam granit służył jako budulec między innymi Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, pomnika warszawskiej Nike, pomników ofiar faszyzmu w Oświęcimiu i w Treblince, berlińskiego ratusza, Biblioteki Jagielońskiej w Krakowie, starego mostu na Wiśle w Tczewie i Dworca Centralnego w Warszawie.
Mieszkańcy Górnego Śląska bardzo często stykają się natomiast z surowcem wydobywanym nieco ponad 80 km od Strzelina, a dokładniej w Strzegomiu.
Granit ze Strzegomia wykorzystano w budowie np. dworców kolejowych i mostów w Katowicach, Zabrzu. Produkty Granitu Strzegom znalazły zastosowanie też m.in. w budowie: stacji metra w Warszawie, Kolumny Zygmunta, krakowskiego i wrocławskiego rynku, szeregu pomników, placów itp.
Strzegomski granit trafił też do Niemiec. Tam przy jego użyciu powstały m.in.: Plac Katedralny w Kolonii, Stacje metra w Berlinie czy chociażby obiekty olimpijskie w Monachium.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.