Zamieszanie na chińskich rynkach walutowych i giełdach oraz obawy co do rzeczywistych rozmiarów spowolnienia gospodarczego w Chinach coraz bardziej odstraszają inwestorów - pisze portal mining.com.
Zdrowie chińskiej gospodarki ma zasadnicze znaczenie dla cen światowych metali i kopalin. Chiny odpowiadają bowiem za ponad 70 proc. handlu w eksporcie żelaza i stali a importują 40-50 proc. światowej produkcji metali.
Tymczasem nie można polegać na oficjalnych chińskich statystykach dotyczących PKB, ponieważ Pekin ma skłonność do podkolorowywania danych tak, aby pasowały do zapowiedzi i łagodziły wątpliwości, czy Państwo Środka potrafi ciągle sterować swoją ekonomią.
Na przykład władze Chin podtrzymały niedawno, że kraj jest na drodze do spełnienia prognoz 7-procentowego wzrostu PKB w 2015 r. I tak byłby on najwolniejszy od ponad 20 lat, jednak stanowiłby zdrowy znak dla gospodarki, która obecnie jest największa na świecie pod względem mocy zakupowej produktów.
Inne wskaźniki ekonomiczne (włącznie z np. liczbą rozpoczętych inwestycji przemysłowych, sprzedaż samochodów i wielkość eksportu) rysują niestety ciemniejszy obraz. W jednym przypadku dane są wręcz zatrważające.
We wtorek 18 sierpnia chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua ogłosiła, że przewozy kolejowe zmniejszyły się w Chinach o 10,9 proc. od zeszłego roku i wyniosły w lipcu tego roku 278,9 mln t towarów. W pierwszych 7 miesiącach 2015 r. spadek przewozów średnio wynosił 10,2 proc. (1,98 mld t) w porównaniu do takiego samego okresu przed rokiem.
Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ChRL zrzuciła winę za to pogorszenie na "mniejszy popyt na usługi przewozowe dla większości towarów, zwłaszcza węgla i metali".
Najgorszym wynikom przewozów kolejowych w Chinach media i analitycy nie poświęcili niestety należycie dużo uwagi - podkreśla mining.com i dodaje, że po wieściach o bezprecedensowej dewaluacji jena, wariujących notowaniach giełdowych oraz doniesieniach o ostatnich eksplozjach w terminalach portowych naprawdę trudno będzie przyjąć kolejne złe wiadomości z Państwa Środka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.