W polskich kopalniach węgla kamiennego występują wszystkie znane zagrożenia naturalne. Ograniczenie występowania nieszczęśliwych wydarzeń w górnictwie jest możliwe dzięki systematycznemu wdrażaniu rezultatów badań naukowych, kompleksowych projektów eksploatacji, progresywnych metod profilaktyki, a także powszechnej świadomości stanu zagrożeń i metod ich zwalczania. Znaczący wpływ na to mają z pewnością sympozja i konferencje, które przyczyniają się do wymiany wiedzy i doświadczeń praktycznych.
W dniach od 13 do 16 października 2015 r. w Jaworzu k/Bielska odbędzie się 8. Szkoła Aerologii Górniczej, organizowana przez Główny Instytut Górnictwa, Zakładowe Koło SITG-GIG, Komisję Górniczą O/PAN Katowice oraz Sekcję Aerologii Górniczej Komiteteu Górnictwa PAN. W Głównym Instytucie Górnictwa opracowane zostały m.in. nowe kryteria klasyfikacji skłonności węgla do samozapalenia. Prowadzony jest też monitoring zagrożenia pożarowego w kopalniach poprzez określenie temperatury i masy zagrzanego węgla w zrobach na podstawie precyzyjnej analizy gazów zrobowych.
Głównym tematem konferencji jest prognozowanie i zwalczanie zagrożenia klimatycznego i pożarowego w górnictwie podziemnym. Inne poruszane podczas konferencji zagadnienia dotyczyć będą: przewietrzania kopalń, zagrożeń gazowych, pyłowych i wybuchowych, pomiaroznawstwa wentylacyjnego i monitoringu zagrożeń pożarowych oraz ratownictwa górniczego. Organizatorzy przewidzieli w programie sesje naukowo-szkoleniowe oraz panele dyskusyjne. Przeanalizowane zostaną też wybrane przypadki i zdarzenia. Do udziału zapraszani są przede wszystkim pracownicy kopalń, naukowcy, eksperci, przedstawiciele urzędów górniczych, spółek węglowych oraz osoby zainteresowane tematyką dotyczącą wybranych zagadnień z prewencji pożarowej w kopalniach węgla. W trakcie obrad uczestnicy będą mieli okazję wymienić doświadczenia dotyczące stosowania środków zwalczania zagrożenia pożarowego i klimatycznego w praktyce kopalnianej.
Dodatkowych informacji udziela oraz zgłoszenia przyjmuje Krystyna Walawender, tel. 32 2592182, e-mail: kwalawender@gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.