Ponad 20 tys. turystów zwiedziło już w tym roku zaporę i elektrownię wodną w Solinie w Bieszczadach. We wnętrzu tej największej budowli hydrotechnicznej w Polsce znajduje się 2,5 km korytarzy. Zwiedzanie jest podzielone na dwie części.
- Najpierw turyści mogą obejrzeć film, który pokazuje proces wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł oraz wystawę fotograficzną przypominającą budowę zapory i elektrowni w Solinie. Potem przez hale elektrowni schodzą do wnętrza zapory - powiedziała PAP szefowa wydziału zarządzania solińskiej elektrowni Iwona Hawliczek.
Zwiedzający docierają pięć metrów poniżej poziomu dna Jeziora Solińskiego. Temperatura powietrza zawsze wynosi tam pomiędzy sześć a osiem stopni Celsjusza.
- Wewnątrz podzielonej na cztery poziomy zapory znajduje się 2,5 km korytarzy; służą one do stałego monitorowania sztucznego zbiornika wodnego. Obiekt można zwiedzać w grupach; w grupie musi być co najmniej 15 osób - przypomniała Hawliczek.
Podczas tegorocznych wakacji zwiedzający mogą oglądać również namalowany na ścianie zapory największy ekologiczny mural w Europie.
- Malowidło zajęło prawie cztery tys. metrów kw. ściany zapory i został wykonany bez użycia farb, czy środków chemicznych. Używano jedynie wysokociśnieniowej myjki. Woda zmywając naleciałości na zaporze, pozostawiała wyczyszczone fragmenty, które stworzyły obraz. W wykonanie muralu zaangażowanych było kilkanaście osób, a prace prowadzone były zarówno w dzień i w nocy - dodała Hawliczek.
Autorem projektu jest ilustrator i twórców komiksów Przemek "Trust" Truściński. Mural przedstawia bogactwo bieszczadzkiej przyrody.
Solińska zapora ma 82 metry wysokości. Jest największą budowlą hydrotechniczną w Polsce; jej długość wynosi 664 metry. Pojemność zbiornika to pół miliarda metrów sześciennych. Powierzchnia lustra wody w zbiorniku obejmuje 2200 hektarów, a długość linii brzegowej - 150 km.
Do wzniesienia zapory zużyto 760 tys. m sześc. betonu, przeznaczając na jego wyprodukowanie 1,7 mln ton kruszywa oraz 200 tys. ton cementu. Zapora waży ok. 2 mln ton.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.