PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
1 sierpnia 2015 07:44 Trybuna Górnicza : : autor: Maciej Dorosiński 14,130 odsłon

Górnictwo: niejeden sposób na obudowę

Górnicy w polskich kopalniach węgla kamiennego zabezpieczają wyrobiska przy pomocy przede wszystkim obudów podporowych
fot: Krystian Krawczyk

ŁP - ten skrót dla przeciętnego zjadacza chleba może mówić niewiele. Górnicy, słysząc te dwie litery, doskonale wiedzą, o co chodzi. Kryje się pod nimi obudowa łukowa podatna, bez której trudno sobie wyobrazić polskie kopalnie węgla kamiennego. To ona ma zapewnić trwałość i stabilność wyrobiska i zabezpieczyć górników przed skałami opadającymi ze stropu i ociosu. Innym wariantem, który jest stosowany choćby w górnictwie amerykańskim, angielskim i australijskim, jest obudowa kotwowa. Podkreśla się, że jest ona tańsza, ale czy możliwa do zastosowania w polskich kopalniach?

- W polskim górnictwie węglowym praktycznie jest stosowana wyłącznie obudowa podporowa. To jest klasyczny ring (odrzwia), który składa się najczęściej z trzech stalowych łuków łączonych zamkami. Oczywiście stosuje się także obudowy czteroelementowe, przy większych gabarytach (przekrojach). Ponadto należy wspomnieć o obudowach specjalnych, stosowanych w przecinkach ścianowych - wówczas mogą się one składać z pięciu, a nawet sześciu, czy większej liczby elementów. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to obudowa podporowa w klasycznym wydaniu. Jej kształt jest wówczas zbliżony do prostokąta. Na koszt stosowania tej obudowy wpływa fakt, że jest bardzo ciężka i na jej wykonanie potrzebna jest bardzo duża ilość stali. Natomiast obudowa kotwowa charakteryzuje się tym, że nie ma w niej stojaków, a jej elementy, czyli kotwy, są dużo lżejsze od odrzwi. W stropie, w otworach umieszcza się kotwy, których zadaniem jest spinanie warstw skalnych. W ten sposób wzmacnia się górotwór. To rozwiązanie stosowane jest w kopalniach miedzi ze względu na występowanie twardych skał - opisuje Andrzej Stępień, zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego w Wyższym Urzędzie Górniczym, który dodaje, że aktualnie w polskim górnictwie węglowym samodzielnej obudowy kotwowej nie stosuje się.

Psychologiczna przewaga
- Owszem były takie próby, podejmowane w latach 90. XX wieku. Niestety odnotowano przypadki zawałów i kopalnie przestały podejmować próby zabezpieczania wyrobisk w ten sposób. Przy naszych warunkach, gdzie mamy i zagrożenie tąpaniami, i wiele wybranych pokładów, samodzielna obudowa kotwowa po prostu nie zdała dotychczas egzaminu i mogłyby wystąpić problemy z utrzymaniem wyrobisk. Ponadto górnicy węglowi nie mają za bardzo zaufania do takich obudów. Klasyczna obudowa psychologicznie daje większą pewność, bo górnik ją widzi i może reagować na jej odkształcenia, świadczące o wzmożonym ciśnieniu górotworu - wyjaśnia wicedyrektor.

Przepisy nie wskazują, jaki rodzaj zabezpieczenia wyrobisk ma stosować przedsiębiorca. Nie określają także, w jakiej odległości mogą być budowane odrzwia. Za dobór obudowy odpowiada kierownik działu górniczego.

- Zadaniem organów nadzoru górniczego jest określenie, czy dobrana przez kierownika działu górniczego obudowa zapewni bezpieczeństwo pracownikom przebywających pod ziemią. Wyższy Urząd Górniczy oraz Okręgowe Urzędy Górnicze nie mają prawa nakazać przedsiębiorcy stosowania określonego rodzaju obudowy. Moim zdaniem idealnym rozwiązaniem, przy uwzględnieniu występujących warunków górniczo-geologicznych, jest połączenie obudowy kotwowej i podporowej. Dzięki odpowiedniemu połączeniu tych obudów można wyeliminować stojaki na skrzyżowaniach ścian i rozrzedzić rozstaw obudowy, co powinno przynieść oszczędności. Tak m.in. robi się w Bogdance, gdzie stawiano odrzwia co 40 cm, a zastosowanie kotew pozwoliło na budowanie ich co 75 cm - wyjaśnia Stępień.

Lubelska kopalnia była liderem w 2014 r. w liczbie metrów wyrobisk zabudowanych właśnie w ten sposób. W sumie zabezpieczono tam przy pomocy połączenia obudowy podporowej i kotwowej 21 881 m chodników. Na kolejnych miejscach znalazły się kopalnie należące do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W Pniówku przy wykorzystaniu tego rozwiązania zabezpieczono 6681 m wyrobisk, a w kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie 4890 m.

Nadzór górniczy stara się propagować takie rozwiązanie wśród przedsiębiorców.

Same plusy
- Wspomaganie obudowy podporowej obudową kotwową ma same plusy. Życzyłbym sobie, aby wszystkie kopalnie stosowały to rozwiązanie. Wyniki pokazują, że jest postęp w tym względzie w porównaniu z latami ubiegłymi. Staramy się zachęcać przedsiębiorców do tego wariantu i dlatego na początku tego roku zorganizowaliśmy spotkanie z udziałem przedstawicieli przedsiębiorców, czyli kierowników działów górniczych i nadsztygarów ds. obudowy, świata nauki - rzeczoznawców i osób projektujących obudowę oraz firm specjalizujących się w wykonawstwie obudowy kotwowej. Mam nadzieję, że przekonają się do tego rozwiązania. Tym bardziej że to na pewno może poprawić stan bezpieczeństwa, a może mieć także wpływ na wynik ekonomiczny - argumentuje wicedyrektor.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (11) pokaż wszystkie
  • p******y 3 sierpnia 2015 17:33:35
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • @ 2 sierpnia 2015 10:17:49
    Profile Avatar

    Kotwienie wymaga stosownego, nowoczesnego wyposażenia, kultury i dyscypliny pracy a zwłaszcza wykształconych osób odpowiedzialnych (dozór z odpowiednim szkoleniem Istotne jest porównywanie warunków geologicznych USA Australi, PL lub RF Niemiec Bogdanka ma dużo pieniędzy (jeszcze) i może sobie na odrzwia 40cm pozwolć i zamykać spąg z nadzieją,że pomoże...Huta Łabędy jest zadowolona: MY WIEMY LEPIEJ (np. strugi, logistyka,wykładka mech etc.)- odporność na wiedzę,co nie przez nas wymyślone jest złe

  • jacek 2 sierpnia 2015 06:09:10
    Profile Avatar

    Do goscia "aaa" .Istnieje systemy kontroli pracy obudowy kotwowej: :zegary lub wskazniki liniowe ze wskazaniami obnizki dwoch punktow w stropie w miejscu umiejscowienia kotwy obserwacja wzrokowa ikazdy moze zobaczyc i odczytac katkie premieszzenie a takze obserwacja nazwijmy ja elektoniczna -obserwacja kilkubnastu punkow przemieszczanai sie stropu nw miejscu zabudowy kotwi - potrzeba do tego instrumentu- przyrzadu do odczytania wynikow i na skali mozna obserwowac prace zakowionego stropu

  • pb 1 sierpnia 2015 23:51:28
    Profile Avatar

    W KGHM jest w 99,9% obudowa kotwowa samodzielna - czasem tylko jest siatka kotwiona do stropu.

  • aaaa 1 sierpnia 2015 18:13:43
    Profile Avatar

    Droga redakcjo, a może by w wolnym czasie przeprowadzić wywiad z osobami z jednostek naukowo-badawczych na temat możliwości zastosowania samodzielnej obudowy kotwowej i możliwości monitoringu jej pracy?

  • aaaa 1 sierpnia 2015 17:48:29
    Profile Avatar

    Czy na pewno aktualnie w Polsce nie stosuje się samodzielnej obudowy kotwowej? Jest jeden mały zakład, a i w większych też się zdarza eksploatować pokłady resztkowe system chodnikowym (z wcinkami), wszystkie wyrobiska eksploatacyjne zabezpieczane są w samodzielnej obudowie kotwowej.

  • bvw 1 sierpnia 2015 15:50:39
    Profile Avatar

    u nas w jsw kotwy 9m dają ale według mnie 1 laska kleju lokset to trochę za mało ciekawe ile technologia przewiduje lasek kleju

  • @ 1 sierpnia 2015 15:10:17
    Profile Avatar

    Do aaaa: w oddziałach wydobywczych,które prowadziłem. Liczba wypiętych stojaków (nóg) jest obliczana przez Rzeczoznawcę koncernu, który jest mianowany przez administrację państwowę. Ja piszę o kotwieniu jako pierwszej natychmiastowej obudowie na głębokościach do ok 1600m. Kotwienie "naprawcze" to mydlenie oczu dla urzędu- górnicza kosmetyka!

  • jacek 1 sierpnia 2015 14:38:47
    Profile Avatar

    W gornictwie wegla kamiennego w Australii 99.9 % wyrobisk korytarzowych wykonanych jest w obudowie kotwowej . Wyrobiska tz gorotwor zachowuje sie roznie tak ze zdarzaja sie obwaly a i czasami zawaly takich wyrobisk- dochodzace do kikudziesieciu metrow . Czasami dodatkowo obudowe kotwowa - podstawowa -wzmacnia sie mega kotwami - linowymi dlugosci od 4 do 12 metrow (mega bolts) i w takich wyrobiskach nie odnotowuje sie zawalow gorotworu.

  • aaaa 1 sierpnia 2015 11:38:28
    Profile Avatar

    gdzieś Ty widział odcinek 10-15m z odpiętymi łukami na skrzyżowaniu ze ścianą ??

  • @ 1 sierpnia 2015 08:23:28
    Profile Avatar

    1. Wypowiedzi dotyczące obudowy kotwowej: "nie zdały egzaminu" są błędne! Nie zdały bo nie stosowano (jak zwykle)tej techniki i technologii i dyscypliny (kultury pracy), która jest wymagana..."MY WIEMY LEPIEJ"... 2. Obudowa kotwowa jest obudowę sztywną i ma inne zadanie niż obudowa podatna. Połączenie obu systemów tzn. stałe "przykatwianie" łuków jest niedozwolone!!! Inaczej wygląda to w przypadku przejścia ścian/chodnik przyścianowy, gdzie wypięte łuki(10-15m) są zabezpieczone

  • ZLBWE
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Złe wiadomości z kopalń
20 kwietnia 2024
31,902 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]