Wieże szybowe nieistniejącej już kopalni Polska świadczą o górniczym rodowodzie Świętochłowic. Przez lata niszczały ale dostały szansę na drugie życie. W nowej odsłonie możemy je oglądać od czasu tegorocznej Industriady. To jednak nie koniec uroczystości. We wtorek (30 czerwca) o godz. 11.30, przy dźwiękach górniczej orkiestry, zawiśnie flaga i oficjalnie zostanie otwarty kompleks kulturalno-rozrywkowy.
Wieże przy ul. Wojska Polskiego zostały odnowione dzięki środkom unijnym. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 6 mln zł. Suma dofinansowania przekroczyła 5 mln i stanowiła 85 proc. kosztów kwalifikowanych. W sumie koszt całej inwestycji przekroczył 7 mln zł.
Wieże po kopalni Polska jeszcze nie tak dawno były kompletną ruiną. Dzisiaj to wizytówka Świętochłowic. Są symbolem przemysłowej przeszłości, ale też odrodzenia, bo w miejscu gdzie przed laty wydobywano węgiel, teraz powstają nowe miejsca pracy i nowa inwestycja - nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe.
Wieże można było już podziwiać w czasie tegorocznej Industriady. Wówczas w ciągu dwóch dni odwiedziło je kilka tys. osób.
Kopalnia Polska, do której należały wieże, powstała w 1873 r. Należała do barona śląskiego Guido Henckela von Donnersmarcka. Nazwe Polska nadano jej w 1937 r. Po II wojnie światowej kopalnia należała do Chorzowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. W 1972 r. została połączona z kopalnią Prezydent w Chorzowie pod nazwą Polska. Kopalnia przestała istnieć w 1995 r. Pozostałością po niej są dwie wieże, o ratowanie których zabiegali od kilku lat miejscowi społecznicy.
Jedna z wież została wybudowana w 1908 r. To rzadko spotykana w regionie tzw. wieża basztowa o stalowej konstrukcji wypełnionej cegłą. Ma prawie 30 m wysokości, a jej "sercem" jest elektryczna maszyna wyciągowa.
Druga natomiast - to niespotykana już na Górnym Śląsku tzw. wieża kozłowa - o konstrukcji stalowej, nitowanej, wspierana przez cztery ustawione pod kątem podpory. Ma prawie 20 m wysokości i była budowana w latach 1889-1891.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.