Budowali go ponad 5 lat i wreszcie jest. Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie już od trzech tygodni działa pełna parą. Jego otwarcia dokonali dyrektor Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Paweł Kojs, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot oraz burmistrz Radzionkowa Gabriel Tobor.
Ogród Botaniczny w Radzionkowie został założony prawie 5 lat temu na obszarze ponad 16 h, w bezpośrednim sąsiedztwie rozległego kompleksu parkowego. Patronem merytorycznym przedsięwzięcia jest ŚOB, który od lat prowadzi programy edukacyjne. Większość z nich jest realizowana dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach.
- To jest naprawdę wspaniałe miejsce. Jestem pod jego wrażeniem. Zyskaliśmy na Śląsku wartościowy obiekt służący edukacji ekologicznej od najmłodszych lat. Na dodatek znajduje się on w samym centrum niecki górniczej. A zatem teraz oddajemy środowisku to, co kiedyś zabrali mu nasi przodkowie. Będziemy gorąco namawiali inne samorządy do podobnych przedsięwzięć - stwierdził prezes Andrzej Pilot.
W ramach radzionkowskiego ŚOB działa również pracownia środowiskowa. Obiekt jest wyposażony w salę audiowizualną i laboratoria, pracownię mikroskopową, odpowiednie zaplecze techniczne oraz bibliotekę. Na terenie ogrodu siedliskowego powstaną kolekcje edukacyjne takie jak: dendrologiczna, w której zgromadzone zostaną rodzime drzewa i krzewy iglaste i liściaste, kolekcja roślin ozdobnych wraz z sekcją różaneczników, azalii oraz sekcją roślin wrzosowatych, łąka kwietna, która będzie reprezentowała różnego typu zbiorowiska roślin zielnych - począwszy od suchych muraw po wilgotne łąki oraz kolekcja sadownicza, która będzie miejscem uprawy rzadkich odmian drzew owocowych, m.in. starych odmian jabłoni.
W galerii: Otwarcie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Radzionkowie (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.