Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
9 grudnia 2009 : : autor: PAP

Górnicza Solidarność: Pakiet klimatyczny grozi utratą miejsc pracy

Szef górniczej „Solidarności” alarmuje, że wdrożenie pakietu klimatycznego pozbawi pracy nawet milion ludzi w UE
fot: Jacek Srokowski

Nawet milion miejsc pracy może do 2020 roku zniknąć w krajach Unii Europejskiej w związku z wdrożeniem pakietu klimatycznego, zakładającego głębszą redukcję emisji dwutlenku węgla - alarmuje górnicza Solidarność, apelując do rządu, by nie przyjmował - jej zdaniem - niekorzystnych dla Polski rozwiązań.

Szef górniczej Solidarności Dominik Kolorz powołuje się na unijne opracowania, z których wynika, że w miejsce utraconego miliona czarnych, czyli związanych z emisją CO2 stanowisk pracy, powstanie jedynie ok. 250 tys. nowych, zielonych, czyli przyjaznych środowisku.

- Hurraekologiczne podejście do kwestii pakietu klimatycznego może doprowadzić Polskę do katastrofy społecznej i gospodarczej. Nasz system paliwowo-energetyczny jest specyficzny, odmienny od tego w najbogatszych krajach UE. Wprowadzanie pakietu klimatycznego w proponowanym kształcie oznaczałoby ekologiczną rewolucję bogatych, przeprowadzoną kosztem słabszych gospodarczo krajów, w tym Polski - uważa Kolorz.

Jego zdaniem przyjęcie dokumentu oznacza, że w latach 2013 - 2020 w polskim systemie paliwowo-energetycznym, czyli w kopalniach, energetyce oraz szeroko pojętym zapleczu tych sektorów ubędzie ok. 100 tys. miejsc pracy.

- Budowa i modernizacja systemu opartego na energii odnawialnej i atomowej jest w stanie wygenerować 35-40 tys. nowych miejsc pracy. Powstanie ogromna dziura, a to zaledwie jeden z wielu bolesnych skutków tak przeprowadzanej rewolucji - ocenia szef górniczej Solidarności.

Przytoczył również szacunki, według których do 2020 roku ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet o 80 procent. Jego zdaniem, uderzy to we wszystkie sektory gospodarki.

W końcu listopada górnicza Solidarność wysłała do premiera Donalda Tuska list, w którym zaapelowała, by podczas szczytu klimatycznego w Kopenhadze przedstawiciele Polski nie godzili się na rozwiązania, skutkujące zobowiązaniami do dalszej, znaczącej redukcji emisji dwutlenku węgla. Według związkowców, takie rozwiązania mogą zahamować modernizację naszego kraju na wiele lat.

Solidarność ostrzegała w liście przed nadmierną wiarą w dobrą wolę wszystkich zwolenników pakietu klimatycznego, wskazując na ostatnie informacje dotyczące możliwych manipulacji naukowych w sprawie tzw. globalnego ocieplenia.

Zdaniem Kolorza, zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy pakietu klimatycznego, oraz niezdecydowani powinni zapoznać się z raportem prof. Zbigniewa Jaworowskiego na temat globalnego ocieplenia. Profesor napisał m.in. że za iluzję, iż człowiek jest potężniejszy od natury i rządzi klimatem nie warto w ciągu następnych 50 lat zapłacić 45 bilionów dolarów, doprowadzić do ograniczenia produkcji energii i żywności oraz powszechnego zubożenia.

Szef górniczej Solidarności przytoczył też informacje prasowe, według których Polska emituje do atmosfery mniej gazów cieplarnianych w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż większość pozostałych krajów Unii. Jednocześnie polska energetyka oparta jest głównie na węglu.

Stanowisko górniczej Solidarności w sprawie polityki klimatycznej zostało ogłoszone w związku z rozpoczętą w poniedziałek w Kopenhadze konferencją klimatyczną pod egidą ONZ, której celem jest osiągnięcie porozumienia w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery i tym samym zapobieżenie ocieplaniu się klimatu. Spotkanie, w którym ma uczestniczyć ponad setka światowych przywódców, potrwa do 18 grudnia. Biorą w nim udział przedstawiciele 192 państw.

Czytaj też:
Klimat w Państwowym Instytucie Geologicznym

Strona 1 z 1
1

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (17) pokaż wszystkie
 • Stefek 16 grudnia 2009 15:57:48
  Profile Avatar

  gafa - Tauron jest jeszcze w 100% nasz, Enea w większości też (ale już nie długo :P). Co do podwyżek energii (przez RWE i Vattenfall) jest artykuł nawet na nettg pl: "PiS: rząd nie reaguje na podwyżki cen prądu" w dziale energetyka.

 • Stefek 15 grudnia 2009 18:41:33
  Profile Avatar

  Nie wrzucaj górników i energetyków do jednego kosza bo to niefachowe i kłamliwe. Poza PKE spółki węglowe nie wiążą się w grupy kapitałowe z elektrowniami, tylko zajmują się górnictwem. Cena prądu z kolei, choć zależna od ceny węgla, ostatecznie jest ustalana przez własciciela elektrowni (Tauron, Enea, Vattenfall, RWE itp.) przeważnie zagranicznego inwestora, który w ten sposób zarabia. PGE o której piszesz to akurat 100% własność Skarbu Państwa. Być może akurat połączenie kopalni i elektrowniami byłoby dla nas lepsze (rzecz jasna w polskich rękach i mądrze zarządzane). Możesz obwiniać za to że tak jest "nas" choć robisz błąd! Moim zdaniem to wina tego, że choćby mieszkasz w niemal całkowicie sprzedanym kraju, w którym niedługo władza nie będzie miała prawa się poskarżyć, a co dopiero interweniować. Ja chcę Ci dać węgiel możliwie najtańszy i najczystszy, to moje zadanie. Ty jeśli chcesz uporządkować "branżę węglowo-energetyczną" to zacznij od głowy (tam gdzie ryba się psuć zaczyna) i udaj się na ul. Wiejską do Warszawki... choć nie wiem czy znajdziesz tam głowę, czy raczej d*** Pozdrawiam!

 • ZenneQ 14 grudnia 2009 19:32:14
  Profile Avatar

  Prawda jest taka że prąd mógłby byc tańszy, ale branża węglo-energetyczna na to nie pozwoli. To, że wiatraki stawiają węglowe firmy energetyczne to fakt. Korzystając z koniunktury solą za to nieźle w cenie prądu. A skąd miało np PGE ok 35 mln za nazwę stadionu w Gdańsku?? Branża weglowa i energetyczna rżną Polaków tłumacząc że nie ma energetykę alternatyw dla tego co istnieje. polska węglem stoi i stać będzie. I nie dlatego że nie ma technicznej alternatywy. Na każdym kroku jest opór Ciemnej Masy. A Wy jako branża jesteście jej częścią.

 • Stefek 14 grudnia 2009 18:09:13
  Profile Avatar

  Dodam że 200% to zaj******* optymistyczny scenariusz!! Nikt inny nie zapłaci za przeobrażenie sektora energetycznego, tylko odbiorcy!! Mikołaja nie ma!! A do tego setki sępów i oszustów się wzbogaci (jak wszyscy wiemy Polska od korupcji i przekrętów nie stroni). Pamiętacie ile kosztowała kWh polskiego prądu przed wejściem do unii (i wyrównaniem cen z zachodem). Jak się nie mylę, choć byłem smarkaczem, to poszło w górę jakoś 4-ro krotnie... (jak cukier, chleb i inne takie) był to szok, ale już o nim zapomniano... to widzę, że sobie znów przypomnimy, jak tak dalej pójdzie...

 • asad 14 grudnia 2009 11:05:10
  Profile Avatar

  Jacus - jak jestes na tylew glupi by placic 100 a moze 200% wiecej za prad by walczyc z czym czego nie ma (lub by wlaczyc z wiatrakiami) to twoj problem, ja np. nie jestem skory do tego

 • Stefek 13 grudnia 2009 13:01:55
  Profile Avatar

  ZeneQ - no jak?? Jeśli wyciekłoby prawdziwe (klimat się oziębia a nie ociepla wg tv) to jak dla mnie dokładnie problemu nie ma!! Bo jest odwrotnie niż mi mówią - kumasz?? Skąd teraz wziąc WIARYGODNE dane, zestawienia, potwierdzające ten prolem, lub go negujące?? Bo napewno nie od ekologów, ani przemysłowców, ja już nikomu nie wierzę! Chyba zacznę sam temperaturę notować i sprawdzę za kilka lat :P Ale na serio! Ja też jestem człowiekiem i chcę dla siebie, moich bliski, potomstwa jak najlepiej! Myślę jednak że trzeba powoli i rozsądnie!

 • Stefek 13 grudnia 2009 12:47:42
  Profile Avatar

  Kto uzależnił gospodarkę od węgla to pytaj starszych wiekiem, bo oni pamiętają. Nie jestem pewny że "my". Dopóki było tanio i bezproblemowo, dopóty górnictwo było cacy, a teraz gdy wszyscy wariują chcemy narobić do własnego gniazda, typowe Polskie zachowanie! "Będziecie bronić swojej pozycji wszelkimi metodami" - popatrz dookoła co się dzieje - powstają elektrownie wiatrowe, wodne, kotły opalane biomasą itp. wszystko przecież czyste i niejedna z inwestycji jest finansowana przez przedsiębiorstwa bazujące na górnictwie węgla. Wiesz ile musiałbyś postawić wiatraczków, żeby pokryć zapotrzebowanie na prąd tylko swoje i najbliższych, zapewniając sobie bezpieczeństwo energetyczne?? I wtedy jak już je postawisz, okaże się, że masowo giną ptaki na tych właśnie wiatrakach, a hałas w ich okolicy jest nieznośny, więc trzeba jakoś temu zaradzić... Ominę ustęp o samochodach, bo nie poczuwam się za to odpowiezialny - sam chętnie przesiądę się w hybrydę, baterię słoneczną, czy w wodór - pod warunkiem, że nie będzie droższy, a dorówna niezawodnością, czym ty jeździsz?? :) Skandynawia jest czysta... racja! Ale ile mieszka ludzi w takiej np Norwegii, a ile w Polsce.. co oczywiście przekłada się na zapotrzebowanie na energię! Ponadto nie przeskoczymy 40 lat ciemnoty żelaznej kurtyny w dekadę! Wszystko pokolei! Udoskonalajmy to co mamy, bo nieodpowiedzialnym byłoby odpiłowanie gałęzi na której się siedzi, a do tego wdrażajmy czyste "nowinki" - tylko jedno ale! Które są tak naprawdę czyste, są takie?? Co o tym sądzisz Jacuś?? Ja ich nie widzę na chwilę obecną. Każda technologia ma wady i zalety, to że nowsze i powszechnie stosowane u szkopów czy żabojadów, nie znaczy że lepsze! Ponadto, czy myślisz, że gdyby szkopy dysponowały takimi zasobami węgla jak my, to czy przejmowałyby się tym całym eko-trendem??

 • ZenneQ 13 grudnia 2009 10:38:20
  Profile Avatar

  To że coś tam wyciekło i było podrasowywane to nie znaczy że problemu nie ma. Juz mówi sie że były to działania Rosjan.

 • Jacuś 13 grudnia 2009 10:04:32
  Profile Avatar

  Problem w tym, że tak uzalezniliście gospodarke i wszsytko co nas otacza od węgla, że wprowadzenie wszelkich zmian jest prawie niemozliwe. Będziecie bronić swojej pozycji wszelkimi metodami. Jak rząd ma wprowadzić inne technologie odstępując od węgla, jeśli większość np w Min. Gosp do ludzie powiązani z branżą? Np pani wiceminister? Ale to tak na marginesie. Za zmiany klimatu nie odpowiada wyłacznie energetyka ale calaludzkość bazująca na paliwach kopalnych uwalniających w eksploatacji gazy cieplarniane. Ten proces ocieplenia trwa nie od kilku lat, gdy zakmnięto jakiś kopalnie ale od dziesięcioleci, gdy zaczęliśmy rabunkową gospodarkę. Twoja branża nie dopuści do przejścia na inne paliwa, których wdrożenie przemysłowe jest często jeszcze w fazie opracowań. po prostu ich dopracowanie jest wam na rękę. Uważasz że np samochody muszą jeździć na ropę? Nie muszą, ale kartele i magnaci naftowi nie pozwolą aby auta jeżdziła np na wodów czy energie słoneczną. Tak samo z prądem. Kraje skandynawskie nie bazują na weglu i o ile wiem nie są biedakami płacąc niesamowite rachunki za prąd z innych źródeł.

 • Stefek 12 grudnia 2009 23:41:53
  Profile Avatar

  Podobno za Mieszka I-go były takie zimy, że można było saniami przez Bałtyk do Szwecji jechać... Klimat zawsze się zmieniał i nic nie miało na to wpływu! Może właśnie tak ma być. Poza tym, zimy nie ma, choć w stanie wojennym była - zgadza się. Tylko od tego czasu, na śląsku np ubyło ponad połowy kopalń. Sami mieszkańcy twierdzą, że powietrze jest teraz czyste, a wtedy było zanieczyszczone. Przemysł jest czystszy niż wtedy, bo wszyscy tego dookoła wymagają i nie da się już naginać niewygodnych przepisów w imię "wyższego dobra". Mimo wszystko zimy już nie ma. No jak to?? Do tego BBC oznajmia o wycieku kompromitujących informacji od ekośpeców... Bronie swojego owszem!! Bo to też Twoje!! Zobaczymy jak zaśpiewasz jak zakopiemy ten swój węgiel i będziesz musiał ogrzewać swoją chatkę ruskim gazem kupionym od szkopów za odpowiednio wyższą kwotę. Zatęsknisz za tym węglem i tanim prądem z niego. Zamiast myśleć jak to zniszczyć, myślcie przemądrzali ekolodzy, jak ulepszyć to co mamy, żeby też było czyste i zdrowe. No chyba że macie jakąś lepszą alternatywę, bezproblemową i tanią... to jutro rzucam pracę na kopalni!!

 • ZenneQ 12 grudnia 2009 21:12:31
  Profile Avatar

  Własnie... bronimy swego... "Nasza Branża"... po trupach do celu.. aby nam sie żyło...

 • Jacuś 12 grudnia 2009 21:03:41
  Profile Avatar

  A jest logika!! Tylko nie widzisz! Czubek własnego nosa widzicie tylko, Negujecie wszystko co wam przeszkadza. I tylko swój interes widzicie i swoje interesy ponad resztą społeczeństwa i innych grup zawodowych. A skąd są wasze wcześniejsze emerytury? Przez was wypracowane? Jak ciągle się dokłada do kopalni. Bo wystarczy że spalicie opony w warszawce i wszyscy miękną? Teraz wymyślili że ocieplenia nie ma. A pamiętasz zime jak był stan wojenny wprowadzony? Był snieg? A spojrzyj za okno? Samo się dzieje czy może jednak człowiek winny który zakłócił klimat na całej linii? Obłudnicy dla włanych interesów.

 • Stefek 12 grudnia 2009 11:40:01
  Profile Avatar

  Ktoś robi świetny interes na głupocie ludzi, tym razem w skali światowej. Niech się bawią bez nas :) my brońmy swego... Ale "judaszki" z wiejskiej jak zawsze dadzą d... za kilka srebrników, albo i za darmo! Przydałby się MARSZAŁEK teraz, jak nigdy.

 • asad 12 grudnia 2009 09:08:20
  Profile Avatar

  Jacus - a co ma wspolnego ksiazeczka G z globalnym ocipleniem. logiki zabraklo w tym calym twym wywodzie

 • Jacuś 11 grudnia 2009 21:40:27
  Profile Avatar

  Normalne że nie ma ocieplenia. Trzeba ten węgiel kopać!!! Tylko węgiel!! Przywrócić karty G! 10 lat w kopalni i emerytura 400%! Osobny pas ruchu dla aut górników! Górnicy rządzą!

 • asad 11 grudnia 2009 20:06:20
  Profile Avatar

  gdyby nie rzadzili nami debile to nie trzebaby tworzyc Kombinat Zakopywania Węgla Spowrotem, bo nie ma czegos takiego jak globalne ocieplenie, jest za to globalne ocipienie

 • ZenneQ 9 grudnia 2009 23:17:34
  Profile Avatar

  Gdyby obok czynnej kopalni założyć Kombinat Zakopywania Węgla Spowrotem do Ziemi, to miejsc pracy byłoby conajmniej o 50% więcej .

 • ESWUB
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Co dalej ze złożem Piast?
12 sierpnia 2022
11681 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]
Partnerzy portalu