W niedzielę, 24 maja br., zostanie uroczyście otwarty Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie. Jest on częścią Związku Stowarzyszeń Śląski Ogród Botaniczny, do którego należy również ogród w Mikołowie. Głównym celem działalności tych dwóch miejsc jest czynna ochrona gatunków roślin zagrożonych w środowisku naturalnym oraz rzadkich zbiorowisk roślinnych.
Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zajmuje ponad 16 ha powierzchni. Jest ogrodem nietypowym - bo siedliskowym. Większość powierzchni przeznaczono pod siedliska naturalne, ale zlokalizowano tam również tradycyjne kolekcje roślin ozdobnych. Radzionkowski ogród jest stosunkowy młody. Jego historia sięga 2009 r. Wówczas to gmina Radzionków i Śląski Ogród Botaniczny Związek Stowarzyszeń podpisały porozumienie o jego utworzeniu. Na ogród botaniczny przeznaczono obszar zajmujący ponad 16 ha. Obejmuje on część Księżej Góry - dwa nieczynne już kamieniołomy, fragmenty zadrzewień, muraw, nieużytków, pól uprawnych i dwa naturalne oczka wodne.
Ciekawostką może być z pewnością fakt, że w 2010 r. utworzono infrastrukturę pod pierwszą kolekcję - muraw ciepłolubnych, a dwa lata później utworzono infrastrukturę pod przenoszone fragmenty zbiorowisk roślinnych z lotniska w Pyrzowicach. Było to spore przedsięwzięcie logistyczne i trwało ponad roki, do 2013 r. Wtedy też zaczęły się prace związane z tworzeniem pozostałych kolekcji ogrodu, dendrologicznej, sadowniczej, roślin ozdobnych, łąk oraz całej infrastruktury, od systemu nawodnienia po oświetlenie dróg i ścieżek spacerowych. Prace te zostały zakończone w listopadzie 2014 r.
Przy radzionkowskim ogrodzie działać będzie także Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej wyposażona w laboratorium i pracownię. Prowadzone będą w nich zajęcia z dziedziny geografii, przyrody oraz botaniki, zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.
Patronem merytorycznym przedsięwzięcia jest Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, który od lat prowadzi programy edukacyjne. Większość z nich zrealizowano dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W latach 2003-2014 Śląski Ogród Botaniczny realizował ponad 60 projektów na kwotę 3,5 mln zł. Część z nich, na kwotę 1,33 mln zł, wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W galerii: Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.