Zakład Terenów Poprzemysłowych i Gospodarki Odpadami Głównego Instytutu Górnictwa rozpoczyna projekt pn.: "Nowy sorter do przeróbki węgla oraz jego odzysku z odpadów pokopalnianych" realizowany w ramach europejskiego trójkąta Wiedzy i Innowacji KIC InnoEnergy.
Przeróbka węgla to pierwszy etap "tworzenia czystego węgla", mający na celu usunięcie w poszczególnych procesach jego wzbogacania maksymalnych ilości skały płonej i wysokopopiołowych przerostów towarzyszących węglowi. W ten sposób uzyskać można paliwo węglowe o wysokich parametrach jakościowych, spełniające wymagania odbiorców. Klasyczne metody wzbogacania są najtańszym sposobem zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W przypadku odpadów wydobywczych nadal istnieją znaczne ilości zawartego w nich węgla, który powinien zostać odzyskany.
Celem projektu realizowanego przez GIG jest opracowanie nowego sortera wykorzystującego metodę suchą w odpowiedzi na te potrzeby. Planowane jest wyposażenie sortera w komputerowy system sterowania. Pozwoli to m.in. na: możliwość separacji materiałów o różnej gęstości i wysokim zawilgoceniu, wysoki stopień odzysku materiału (nawet 96-99 proc.) czy też brak drobnoziarnistych mułów trudnych do zagospodarowania. Konstrukcja urządzenia będzie dawała możliwość szybkiej rozbudowy o kolejny moduł. Sorter ma cechować się także mobilnością i małymi wymaganiami dotyczącymi terenu, niezawodnością pracy w różnych warunkach klimatycznych, niskim zużyciem energii oraz małymi kosztami inwestycyjnymi. W ramach projektu przewidziana jest budowa instalacji demonstracyjnej, a planowane zakończenie prac przewidziane jest na 2017 rok.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.